Co jest lepsze – poliester czy bawełna?

Oczywiście bawełna. Jest surowcem pozyskiwanym z natury i przyjaznym dla człowieka. Zapobiega poceniu się i ma właściwości antystatyczne, czyli nie przyciąga kurzu. Jest droższa od poliestru, ale jako że w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia powinniśmy zadbać o jak najlepszy komfort snu. Jakość nocnego wypoczynku ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Jeżeli wybierasz odzież z naturalnych tkanin, zadbaj o to, aby również w łóżku otaczać się naturalnymi materiałami. Najlepszą naturalną tkaniną, jaką mamy w ofercie jest połączenie bawełny z bambusem w kolekcji Bamboo Sen. Polecamy również Cotton Sen z naturalnej bawełny.

Czy poliester jest bezpieczny?

Poliester jest surowcem syntetycznym, stworzonym przez człowieka. Jest hypoalergiczny i bezpieczny. Towarzyszy nam we wszystkich sferach życia, jest obecny w produktach codziennego użytku. Wytwarza się z niego nawet butelki na napoje. Skoro pijesz wodę z poliestrowej butelki, możesz też spokojnie spać pod kołdrą wypełnioną tym materiałem. Poliester nie wywołuje alergii, jak niektóre wypełnienia naturalne, np. puch czy wełna. Jest trwały w użytkowaniu i łatwy do prania w warunkach domowych.

Czy człowiek nie poci się śpiąc na poduszce z poliestru?

Dobrej jakości wypełnienie poduszki, dzięki swej puszystej strukturze, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Jednak z biegiem czasu, kiedy wypełnienie zaczyna się zbijać, a poduszka nie jest odpowiednio
często prana i wietrzona, może to skutkować pogorszeniem komfortu snu. Dlatego ważne jest utrzymywanie poduszki w czystości. Kiedy zaczynamy się na niej pocić, to sygnał, że należy ją odświeżyć, a jeśli to nie pomaga, zapewne cykl jej życia dobiegł końca i należy wymienić ją na nową. Osobom borykającym się z problemem nadmiernego pocenia się polecamy kołdry i poduszki w tkaninie z bambusem lub w tkaninie bawełnianej (Bamboo Sen, Cotton Sen).

Jaki rozmiar kołdry jest odpowiedni na łóżko 160x200?

Kołdra powinna być co najmniej 20 cm szersza od materaca, a czym szersza, tym lepiej okrywa ciało i dopasowuje się do ruchów śpiącego, czyli rozmiar 200x220cm to najlepszy wybór w tym przypadku.

Jaki rozmiar kołdry jest najlepszy na łóżko jednoosobowe?

140x200 lub 160x200cm – polecamy 160x200cm, gdyż w tym rozmiarze dostępny jest zazwyczaj większy wybór poszewek ochronnych (kompletów pościeli).

Jaki rozmiar kołdry wybrać, jeśli będą ją dzieliły dwie osoby?

Jeśli kołdra ma być użytkowana przez dwie osoby, najlepszy wybór to 200x220cm – nie będzie ograniczała ruchów, pozwoli szczelnie się otulić dwóm osobom.

Dlaczego bawełna w kołdrach i poduszkach Cotton Sen ma lekko kremowy odcień?

Bawełna, z której produkowane są nasze kołdry i poduszki nie zawiera sztucznych barwinków, ani szkodliwych substancji chemicznych. Dzięki temu jest bezpieczna nawet dla alergików. Jako surowiec naturalny charakteryzuje się specyficzną ciepłą barwą.

Dlaczego kołdry nie są wypełnione kulką poliestrową?

Kulka poliestrowa (granulat poliestrowy wysokosprężysty) to surowiec sypki, który ma zastosowanie wyłącznie w poduszkach. Kołdra wymaga mniejszej ilości wypełnienia niż poduszka i dlatego ważne jest równomierne ułożenie włókien, które można osiągnąć wyłącznie w produkcji włókniny wysokopuszystej. Granulat nie sprawdza się jako wypełnienie kołder, gdyż konieczność zastosowania go w dużo mniejszej ilości niż w poduszce skutkowałaby przemieszczaniem się wewnątrz pokrycia i powstawaniem zimnych pól.

Jak prać kołdrę?

W warunkach domowych pierzemy kołdrę w pralce używając 1/3 zalecanej ilości łagodnego detergentu (środek piorący zastosowany w dużej ilości nie wypłukuje się dobrze z wypełnienia i negatywnie wpływa na puszystość i śliskość włókien). Przed włożeniem do pralki, najlepiej zwinąć ją jak śpiwór i związać niezbyt mocno, aby wypełnienie nie porozrywało się przy intensywnym wirowaniu, następnie delikatnie wyjąć z pralki (nie szarpać), rozłożyć na suszarce i pozwolić kołdrze dokładnie wyschnąć.

Jak prać poduszkę?

Z poduszką postępujemy podobnie jak z kołdrą. Nie związujemy jej jednak, a wkładamy wraz z nią do pralki kilka piłeczek tenisowych, które pomogą wypełnieniu odzyskać pierwotną puszystość. Po praniu, dobrze roztrzepujemy wypełnienie i zostawiamy poduszkę na suszarce na 2-3 dni.

Jak często prać kołdrę i poduszkę?

Tak często jak to konieczne. Pomiędzy praniami bardzo ważne jest częste wietrzenie kołdry i poduszki, także zimą, gdyż mróz zabija roztocza. Pamiętajmy, że niższa temperatura prania przedłuża żywotność kołder i poduszek i pomaga chronić środowisko. Roztocza giną już w 60°C.

Jak długo mogę użytkować kołdrę i poduszkę?

Żywotność wszystkich kołder wypełnionych poliestrem to ok. 3-5 lat, a poduszek to ok. 2-3 lata. Nie oczekuj, że te produkty będą żyły wiecznie. W łóżku spędzamy ok. 8h na dobę, więc 1/3 naszego życia. Kołdry i poduszki są intensywnie użytkowane i niszczą się tak samo jak buty czy odzież. Należy je regularnie wietrzyć, w razie potrzeby prać, a po kilku latach wymienić na nowe.

Masz dodatkowe pytania? Chętnie pomożemy:)

Skontaktuj się z nami mailem sklep@vegehome.pl lub zadzwoń pod numer tel. +48 515 196 906.

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło