Kołdry obciążeniowe w terapii bezsenności i innych zaburzeń snu - wskazania i działanie
Szacuje się, że nawet 30% populacji zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami snu. W leczeniu tych dolegliwości najczęściej stosowana jest farmakologia i leczenie behawioralne. Jak się okazuje, dużą skuteczność w terapii bezsenności wykazują także kołdry obciążeniowe, które stymulują czucie głębokie i zapewniają odpowiedni nacisk na ciało. Kołdry te polecane są również dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej, zespołem Aspergera czy też ADHD. Ważne jest jednak, aby prawidłowo dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka i osoby dorosłej
Kołdra obciążeniowa – działanie
Kołdra obciążeniowa, inaczej nazywana kołdrą sensoryczną, to narzędzie wykorzystywane w terapii zaburzeń czucia głębokiego (propriocepcji), które prowadzą m.in. do problemów z koordynacją i dysfunkcji czynności umysłowych. Kołdra o wadze od 1 do 13 kg wywiera odpowiedni nacisk na ciało, który generuje dodatkowy ciężar naśladujący technikę terapeutyczną określaną jako stymulacja czucia głębokiego (ang. deep pressure stimulation, DPS). Tego rodzaju stymulacja prowadzi do pozytywnej reakcji ze strony układu nerwowego, co objawia się przede wszystkim poprawą jakości snu, łagodzeniem dolegliwości bólowych i lepszą koncentracją.
Kołdry obciążeniowe, które wypełnione są kuleczkami lub granulatem z włókna szklanego, często wykorzystywane są przez rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, ADHD oraz zaburzeniami integracji sensorycznej (problemami z prawidłowym odbieraniem świata za pomocą zmysłów). Kołdra jest na tyle ciężka, że skutecznie zmniejsza nadaktywność malucha i ułatwia mu zasypianie. W ostatnich latach kołdry obciążeniowe stały się popularne również wśród dorosłych, którzy cierpią na bezsenność i prowadzą stresujący tryb życia. Efekt otulenia ciała, jaki zapewniają, sprawia, że tętno człowieka stopniowo zwalnia, a reakcje somatyczne stają się znacznie słabsze.
.
Kołdra obciążeniowa a depresja
Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń o podłożu psychicznym, które jest ściśle związane z problemami z integracją sensoryczną. Osoby zmagające się z depresją czują smutek i przygnębienie, nie potrafią cieszyć się z drobnych rzeczy, a nieustanna apatia nie pozwala im normalnie żyć. Większość tych objawów można eliminować poprzez stosowanie kołder sensorycznych, które poprzez delikatny nacisk sprawiają, że czujemy, jakby przytulał nas ktoś bliski. Taka stymulacja naciskiem głębokim przyczynia się do zwiększonej produkcji ważnego neuroprzekaźnika - serotoniny (hormon szczęścia). To ona odpowiada za poprawę naszego samopoczucia i przypływ pozytywnej energii, której potrzebują osoby z depresją.
.
Jak dobrać kołdrę obciążeniową?
Wbrew pozorom wybór kołdry obciążeniowej nie jest prosty, dlatego warto w tej kwestii poradzić się certyfikowanego terapeuty, który pomoże w doborze odpowiedniego modelu w zależności od potrzeb dziecka czy też osoby dorosłej. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kołdry obciążeniowej, to przede wszystkim:
wiek – kołdry obciążeniowe mogą być stosowane wyłącznie przez dzieci powyżej 3 lat lub ważące co najmniej 22 kilogramy. Kwestia zakupu kołdry obciążeniowej dla dziecka powinna być zawsze konsultowana z pediatrą lub terapeutą, by mieć pewność, że dany model zapewni prawidłowe rozłożenie obciążenia w stosunku do potrzeb malucha;
waga – zaleca się, by ciężar kołdry obciążeniowej wynosił około 10-15% masy ciała użytkownika. Zbyt lekka kołdra może nie spełnić swoich funkcji, natomiast za ciężka może wręcz zaszkodzić. Nie warto zatem kupować używanych kołder lub pożyczać ich od znajomych;
rozmiar – w przypadku kołdry obciążeniowej dla dorosłych nie jest to tak ważne, jednak kołdra obciążeniowa dla dziecka nie powinna być zbyt duża, ponieważ część jej ciężaru będzie wówczas rozłożona po bokach, a nie na ciele dziecka;
materiał – najlepszym wyborem będzie kołdra uszyta z naturalnych tkanin, np. bawełny, jedwabiu lub włókna bambusowego. Materiały te są nie tylko hipoalergiczne, co jest istotne w przypadku alergików, ale także zapewniają bardzo dobrą wentylację.
Warto również pamiętać, że kołdry obciążeniowe nie powinny być stosowane przez osoby z takimi problemami zdrowotnymi jak astma, bezdech senny, obniżone napięcie mięśniowe, wady postawy czy też epilepsja.
Komentarze
Brak komentarzy
Zostaw swój komentarz