Jak prać pościel, kołdrę, poduszkę, aby ich nie zniszczyć?

Opublikowano przez: VegeHome w: Category 1 On: Comment: 0 Hit: 1309

Pościel uchodzi za stosunkowo trudny do wyprania element wyposażenia sypialni. Kiedyś na pranie kołder przeznaczony był osobny dzień – ciężkie pierzyny były trudne do wyczyszczenia i bardzo oporne przy wysychaniu. Na szczęście, nowoczesne komplety pościeli można zazwyczaj prać w zwykłej pralce.

Jak prać pościel?

Pościel, czyli ochronne poszwy na kołdry i poduszki, powinno się prać co najmniej raz w miesiącu. Częściej pierze się pościel w okresie letnim, ze względu na wysoką temperaturę, wpływającą na potliwość ciała i namnażanie roztoczy. 

Najważniejszym czynnikiem, który warto brać pod uwagę przy praniu pościeli, jest materiał, z którego została wykonana. 

    • Pościel z bambusa: Przy praniu pościeli bambusowej nie powinno się dodawać żadnych środków zmiękczających. Mogą one uszkodzić włókna tkaniny, powodując ich sklejanie. Dobrej jakości pościel bambusowa ma właściwości przeciwbakteryjne, nie jest więc konieczne pranie jej w temperaturze wyższej niż 40 stopni.

    • Pościel z satyny bawełnianej: bawełna nie lubi szybkiego wirowania, dobrze znosi temperaturę 40 stopni. Satyny bawełnianej nie powinno się wybielać. 

    • Flanela bawełniana: ten materiał może wymagać zmiękczania. Poza tym jednak flanela jest jednym z najmniej wymagających materiałów – można ją prać w 40 stopniach, na standardowych ustawieniach. 

    • Pościel jedwabna – to jeden z najbardziej kłopotliwych typów pościeli. Wymaga niskich obrotów, temperatury nie wyższej niż 30 stopni oraz użycia specjalnych środków do prania jedwabiu. 

Warto także pamiętać, że w przypadku intensywnie kolorowych nadruków, na przykład na pościeli dla dzieci, niektóre środki zmiękczające mogą powodować blaknięcie koloru. Dlatego też pościel tego rodzaju należy prać za pomocą środków piorących przeznaczonych dla materiałów kolorowych. 

Jak prać kołdrę?

Podobnie jak w przypadku pościeli, sposób prania kołder zależy w głównej mierze od materiału, z jakiego zostały wykonane. Chodzi tutaj przede wszystkim o rodzaj użytego wypełnienia. 

    • Kołdry antyalergiczne: dobra kołdra antyalergiczna powinna posiadać wypełnienie umożliwiające pranie jej w wysokiej temperaturze. Aby pozbyć się wszystkich roztoczy, należy prać taką kołdrę w temperaturze co najmniej 60 stopni.

    • Kołdry aloesowe: ze względu na właściwości aloesu, powinno się je prać w temperaturze do 60 stopni. 

    • Kołdry z mikrofibry: podobnie jak kołdry aloesowe, mogą być prane automatycznie w temperaturze do 60 stopni.

    • Kołdry zimowe: większość wysokiej jakości kołder zimowy zawiera mieszankę włókien HCS, które można prać w temperaturze do 60 stopni. 

    • Kołdry letnie: pierze się je w temperaturze do 60 stopni. Jak już zostało wspomniane, w okresie letnim zarówno kołdry, jak i pościel powinno się prać dwa razy częściej niż zwykle. 

W warunkach domowych kołdry z wypełnieniem syntetycznym pierzemy w pralce, używając 1/3 zalecanej ilości łagodnego detergentu (środek piorący zastosowany w dużej ilości nie wypłukuje się dobrze z wypełnienia i negatywnie wpływa na puszystość i śliskość włókien). Przed włożeniem do pralki, najlepiej zwinąć ją jak śpiwór i związać niezbyt mocno, aby wypełnienie nie porozrywało się przy intensywnym wirowaniu, następnie delikatnie wyjąć z pralki (nie szarpać), rozłożyć na suszarce i pozwolić kołdrze dokładnie wyschnąć.

Jak prać poduszki?

Zasadniczo komplety poduszek oraz kołder powinno prać się w tym samym czasie. Nie zdarza się, aby kołdry i poduszki znajdujące się w tym samym komplecie miały drastycznie różne wymagania dotyczące czyszczenia. Z poduszką z wypełnieniem syntetycznym postępujemy podobnie jak z kołdrą. Nie związujemy jej jednak, a wkładamy wraz z nią do pralki kilka piłeczek tenisowych, które pomogą wypełnieniu odzyskać pierwotną puszystość. Po praniu dobrze roztrzepujemy wypełnienie i zostawiamy poduszkę na suszarce na 2-3 dni.

Jak często prać kołdrę i poduszkę?

Tak często jak to konieczne. Pomiędzy praniami bardzo ważne jest częste wietrzenie kołdry i poduszki, także zimą, gdyż mróz zabija roztocza. Pamiętajmy, że niższa temperatura prania przedłuża żywotność kołder i poduszek i pomaga chronić środowisko. Roztocza giną już w 60°C.

Dodatkowe rady dotyczące prania pościeli, kołder i poduszek

Pamiętaj - zawsze stosuj się do zaleceń producenta dotyczących prania i konserwacji produktu, który zakupiłeś.

Każdy komplet pościeli jest zaopatrzony w metkę wskazującą na maksymalną temperaturę prania. Przekroczenie jej może spowodować zniszczenie pościeli. W większości przypadków wystarczy, aby komplet był prany w temperaturze o 20-30 stopni niższej niż maksymalna. Wyjątek stanowi tu pościel dla alergików – którą powinno się prać w wysokiej temperaturze – oraz pościele z delikatnych materiałów (np. jedwabiu), które mają bardzo niską temperaturę maksymalną. 

Szczególnie ważne są specyficzne instrukcje producenta dotyczące prania kołder i poduszek z wypełnieniem naturalnym, jak puch, pierze, wełna, czy bawełna. Surowce naturalne są bardziej wrażliwe na działanie wody, detergentu i temperatury. 

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło