Jaka powinna być pościel dla alergika?

Opublikowano przez: VegeHome w: Category 1 On: Comment: 0 Hit: 1079

Nasilające się objawy alergii w sypialni to dobry powód, aby zastanowić się, jaka faktycznie powinna być pościel dla alergika. Jakich materiałów powinniśmy unikać, a co pomoże nam w walce z uczuleniem i zminimalizuje nieprzyjemne dolegliwości. Sprawdź nasze propozycje.

Jesteśmy z tego samego materiału, co nasze sny
William Shakespeare

Czym jest alergia i co powoduje nasilenie się jej objawów w sypialni?

W dużym skrócie alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na alergeny, którymi mogą być pokarmy (zwierzęce i roślinne), pyłki roślin, sierści niektórych zwierząt a nawet materiały (tkaniny, metale). W zetknięciu z alergenem osoba wrażliwa zaczyna łzawić, kichać, mogą pojawiać się duszności, drapanie w gardle oraz katar. Objawy mogą również pojawić się na skórze. Efekty alergii bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego tak istotne są wszystkie działania, które pomagają zminimalizować skutki uczulenia.

Choć potocznie mówi się o alergii na kurz, to faktycznie odpowiedzialne za wymienione wyżej objawy są roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki, których odchody są jednym z silniejszych alergenów. Niestety, źle dobrana pościel jest idealnym środowiskiem do ich rozwoju. W sypialni wystarczy odpowiednia temperatura (ok. 23 stopnie), regularne “dostawy” pokarmu (jest nim nasz złuszczony naskórek) i wilgotność powietrza na poziomie 70-80% i roztocza mogą się swobodnie utrzymywać na pościeli przez wiele miesięcy. Dla alergików oznacza to niespokojny sen i niemal natychmiastowy katar lub łzawienie oczu po przebudzeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest dobór odpowiedniej pościeli, która całkowicie wyeliminuje roztocza z łóżka i pomoże zadbać o zdrowie.

Co powinno charakteryzować pościel dla alergika?

Aby zniwelować objawy, warto przekonać się o skuteczności kołder antyalergicznych i poduszek z dodatkiem zmiażdżonych łodyg bambusa. To innowacyjne i ekologiczne wypełnienie pościeli ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu roztocza nie mają szans się rozwinąć. Włókna bambusowe w połączeniu poliestrem HCS zapewniają poza tym przewiewność pościeli, dzięki czemu nie pocimy się mimo tego, iż pościel utrzymuje odpowiednią temperaturę. Włókna bambusowe nie wchłania wilgoci, co w praktyce uniemożliwia roztoczom rozwój, a więc redukuje katar, łzawienie i inne negatywne skutki alergii.

antyalergiczna kołdra

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku 100% wypełnienia naturalnego, którym jest np. pierze, puch kaczy, czy wełna. To istne siedliska kurzu i prawdziwy raj dla roztoczy! Zdecydowanie lepiej zastąpić je wypełnieniem, które zostało stworzone z myślą o alergikach, tak jak w kołdrach i poduszkach antyalergicznych Hollofil Allerban. To poliestrowe, nowoczesne włókna, w których znajduje się środek znacząco poprawiający jakość snu alergików – Allerban. Ma on właściwości antygrzybicze i przeciwbakteryjne, nie pozwala na rozwój pleśni, z tego powodu produkty z tym wypełnieniem są idealne dla alergików, w tym tych najmłodszych. Wraz z odpowiednią pielęgnacją zapewniają spokojny sen i doskonałe samopoczucie każdego ranka. Zaletą Allerbanu jest także jego trwałość mimo częstego prania.

kołdra antyalergiczna

A co z poszewkami? Tu także alergik musi postawić na materiały maksymalnie przepuszczające powietrze, które nie przyciągają kurzu i nie gromadzą wilgoci. Najlepszym rozwiązaniem będą poszwy z satyny bawełnianej, które są przewiewne, przemiłe w dotyku i świetnie się sprawdzają bez względu na porę roku. Zapobiegają poceniu się zarówno latem, jak i zimą, a do tego można ją prać w 60 stopniach.

Pościel alergika powinna być również wytrzymała, gdyż zgodnie z zaleceniami powinno się ją prać dość często. Istotna jest również temperatura prania, która powinna wynosić minimum 60 stopni Celsjusza. Dlaczego? W tej temperaturze roztocza giną w mniej niż godzinę. Oczywiście, można je również eliminować niską temperaturą. Jednak po pierwsze, nie każdy z nas ma taką możliwości. Po drugie, aktywność roztoczy jest największa pod koniec lata i na początku jesieni, gdy o temperaturze bliskiej 0 możemy pomarzyć. Dlatego polecamy kołdry i poduszki z serii Bamboo, Bamboo Sen oraz Hollofil Allerban, ponieważ można je regularnie prać bez obaw o to, że utracą sprężystość czy miękkość mimo upływu czasu.

Sam dobór kołdry czy poduszki to nie wszystko - za dnia pościel również należy chronić przed dostępem kurzu. Najlepiej sprawdzi się w tej roli narzuta, która nie tylko pomaga otrzymać pościel w czystości i higienie, ale również jest estetycznym dodatkiem do sypialni. Pamiętajmy jednak, aby narzutę, podobnie jak pościel, regularnie wietrzyć i prać.

narzuta

Materiał to nie wszystko - zadbaj o całą sypialnię

W walce z alergią niezwykle ważna jest dobrze dobrana pościel oraz akcesoria. Równie istotne jest także odpowiednie urządzenie całej sypialni zgodnie z potrzebami alergika. O czym warto pamiętać?

 - jeśli to tylko możliwe, zrezygnuj z połączenia sypialni z garderobą. Stos ubrań również jest siedliskiem roztoczy, które wywołują reakcję alergiczną,
 - sypialnia powinna być miejscem, w którym jest niewiele mebli. Pozbądź się też większości ozdób - ramek, pamiątek, które przyciągają kurz,
 - całkowicie zrezygnuj z dywanów, które są jednym z najlepszych miejsc do rozwoju roztoczy,
 - ściany sypialniane powinny być gładkie - unikaj wypukłych tapet czy sztukaterii gromadzących kurz,
 - sypialnię należy odpowiednio często wietrzyć,
 - w sypialni nie powinny przebywać zwierzęta - ich sierść i naskórek są doskonałym pożywieniem dla roztoczy,
 - lepiej również zrezygnować z grubych zasłon i długich firan i zastąpić je roletami,
 - zdecydowanie korzystniejsza dla alergika jest ogrzewanie podłogowe zamiast tradycyjnych kaloryferów.

Powyższe rady połączone z najwyższej jakości pościelą antyalergiczną pomogą zdecydowanie obniżyć dokuczające objawy alergii, co wpływa bardzo pozytywnie na sen i samopoczucie po przebudzeniu każdego alergika. Zadbaj o higienę w łóżku dzięki pościeli z VegeHome.

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło