Jak wybrać odpowiedni ręcznik?

Opublikowano przez: VegeHome w: Category 1 On: Comment: 0 Hit: 156

Z jakiego materiału powinien być wykonany ręcznik? Co to jest gramatura? Czasy, kiedy wybieraliśmy ręcznik bez zwracania uwagi na jego parametry, już dawno minęły. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Absolutna czystość nie jest z tego świata
Mieczysław Jastrun

Rozmiar ręcznika

Zacznijmy od podstaw. Wielkość ręcznika powinna być dopasowana do naszych preferencji. Najmniejsze ręczniki, czyli takie w wymiarze od 30x30 do 50x70 centymetrów, służą albo małym dzieciom, albo dorosłym do wycierania dłoni. Mogą również sprawdzić się, gdy nie mamy żadnego dywanika kąpielowego i szukamy czegoś, co ochroni nasze stopy przed chłodem posadzki tuż po kąpieli.

Nieco większe ręczniki – 70x140 cm, do rozmiaru 100x150 cm, to typowe ręczniki kąpielowe. Ich przeznaczenia nie trzeba tłumaczyć - przydają się tam, gdzie potrzebujemy wytrzeć całe ciało z wody lub chcemy się przyjemnie owinąć po kąpieli. Jeszcze większe rozmiary mogą okazać się w łazience nieporęczne, zwłaszcza gdy już nabiorą wody, ponieważ są wtedy dość ciężkie. Zdecydowanie trudniej je wysuszyć w domowych warunkach - lepiej sprawdzą się np. na plaży, gdzie o to łatwiej.

Dlaczego gramatura ręcznika jest tak ważna?

Gramatura to inaczej liczba gramów na 1 metr kwadratowy tkaniny, z którego jest wykonany ręcznik. Im wartość ta jest większa, tym bardziej mięsisty i cięższy jest ręcznik. Co to oznacza w praktyce? Przykładowy ręcznik z bawełny egipskiej od Greno ma gramaturę wynoszącą 600 g/m2, dzięki czemu jest to model niezwykle miękki w dotyku. Jednocześnie doskonale wchłania wodę.

Taki ręcznik sprawi, że zapomnisz o tym, że można się niedokładnie wytrzeć. Masz w ten sposób pewność, że ręcznik zbierze każdą kroplę wody. Nie bez powodu egipska bawełna jest określana mianem najlepszego materiału na ręczniki. Reasumując, im większa gramatura, tym ręcznik jest przyjemniejszy w dotyku i lepiej wchłania wodę, co oznacza, że nieco dłużej schnie od swoich lżejszych odpowiedników.

Wyznaczniki jakości

Tkaniną stosowaną w produkcji ręczników jest frotte, czyli tkanina z tzw. okrywą pętelkową, która odpowiada za wchłanianie wody. Frotte tka się z włókien bawełnianych. Co świadczy o wysokiej jakości wyrobu? Wybór tkaniny to jedno. Istotna jest również wysoka gęstość utkanych pętelek oraz grubość tkaniny podstawowej, które sprawiają, że ręcznik jest w dotyku mięsisty i “zwarty”.

Gorszej jakości wyroby są “luźniejsze” w dłoni, a nawet prześwitujące, gdy sprawdzimy je pod światłem. Tego typu ręczniki, choć będą schnąć bardzo szybko, to jednak nie będą skutecznie zbierać wody. Prawdopodobnie będziesz odczuwał, że na Twojej skórze nadal jest obecna wilgoć po kąpieli.

Po jakie materiały warto sięgać?

Tkanina frotte, która tworzy ręczniki, może być utkana z różnych rodzajów przędzy, które różnią się właściwościami. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

  1. Bawełna - najbardziej tradycyjna tkanina gwarantuje, że ręczniki bawełniane będą szybko schnąć i skutecznie zbierać wilgoć.

  2. Mikrobawełna - uzyskiwana dzięki nowoczesnym metodom produkcyjnym mikrobawełna jest jeszcze przyjemniejsza w dotyku niż tradycyjna bawełna. Ręczniki z mikrobawełny mają bardzo wysoką chłonność i szybko się suszą.

  3. Bawełna egipska - ekskluzywna bawełna egipska jest materiałem stosowanym od setek lat. Z jej pomocą tworzy się ręczniki o bardzo wysokiej gramaturze (powyżej 600 g na m2), które są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. O ich jakości świadczy ich cena, ale jeśli cenisz luksus w domu - zdecydowanie warto.

  4. Bambus - dodawanie wiskozy bambusowej, jednego z najlepszych materiałów antybakteryjnych, pozwala jeszcze lepiej odprowadzać wodę i utrzymać ręcznik w czystości. Włókna pochodzące z łodyg bambusa są bezpieczne dla alergików.

Poza rodzajem materiału istotne jest również bezpieczeństwo użytkowania - to zapewnia standard Oeko-Tex. To gwarancja, że wybrany ręcznik został wyprodukowany w sposób niezagrażający zdrowiu, co dotyczy zarówno tkaniny, jak i sposobu jej barwienia.

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło