Jak prać ręczniki? O czym warto pamiętać?

Opublikowano przez: VegeHome w: Category 1 On: Comment: 0 Hit: 266

Ręczniki to nie tylko ozdoba łazienki. Najważniejsze jest to, jak chłoną wodę - nikt z nas nie lubi przecież sytuacji, kiedy pomimo wytarcia się po kąpieli, na skórze pozostaje wilgoć. Problemem są też włókna, które pozostawia po sobie świeżo zakupiony ręcznik. Jak prać ręczniki, aby służyły przez długie lata i nie niszczyły się?

Podstawowe zasady prania ręczników

Każdy materiał posiada metkę z instrukcją prania. Niezależnie od tego, czy mówimy o ręcznikach bawełnianych, bambusowych, czy z mikrofibry, uniwersalna zasada jest taka, że każdy ręcznik przed pierwszym użyciem należy wyprać w temperaturze zalecanej przez producenta. Pamiętaj, aby zawsze rozdzielać w praniu ręczniki jasne, czyli białe, beżowe, o delikatnych odcieniach oraz ciemne (m.in. granatowe, bordowe, zielone, czarne). W ten sposób unikniemy ryzyka odbarwienia włókien. Aby ręczniki dobrze się wyprały, nie należy wkładać ich do pralki zbyt dużo – to ważne, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń w bębnie pralki, gdyż umożliwia to lepsze dopranie nieczystości.

Skoro o praniu mowa, warto wspomnieć o tym, jakich detergentów używać do pielęgnacji ręczników. Odświeżamy nie tylko te, których używamy po kąpieli, ale np. ręczniki kuchenne. Jeżeli są już one wysłużone i nie zależy nam na ich miękkości, można użyć nawet proszku do prania. Jednak w przypadku np. wysokiej klasy ręczników bambusowych, które są ekologiczne oraz delikatne dla skóry, takie rozwiązanie jest ryzykowne, bo proszek jest bardzo inwazyjnym detergentem i obniża higroskopijność ręczników. Aby ręczniki były puszyste, trzeba prać je z użyciem delikatnego płynu do prania lub kapsułek. Przy czym uważajmy na używanie dodatkowych środków zmiękczających oraz wybielaczy, bo prowadzą one do osłabienia włókien. Bezpieczniejsze będzie dodanie do prania pół szklanki sody oczyszczonej, dzięki czemu ręczniki staną się miękkie i przyjemne w dotyku. Inny domowy sposób na puszyste ręczniki to dodana do prania szklanka białego octu, który rozluźnia włókna.

Częstotliwość prania ręczników to kwestia indywidualna, ale te do wycierania rąk, czy kuchenne należy odświeżać co kilka dni. Natomiast ręczniki kąpielowe powinno się zmieniać przynajmniej raz w tygodniu. Częściej, a nawet codziennie, jeżeli mamy w domu alergika lub osoby z chorobami skóry.

Chcesz wyprać ręczniki? Oto, czego nie możesz robić

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu wysokiej jakości ręczników, ograniczmy ich wirowanie w pralce. Zalecane obroty to 700 na minutę - wyższe zmniejszają żywotność tkaniny. Ręczniki trzeba wyciągnąć z pralki od razu po zakończeniu prania. Unikniemy w ten sposób brzydkich zapachów i zagnieceń. Najlepiej rozwiesić jej na powietrzu lub, gdy nie mamy takiej możliwości, w domu na suszarce z zachowaniem odstępów, aby umożliwić swobodny dostęp powietrza. Najszybciej schną ręczniki sportowe z mikrofibry i tylko je można wieszać jeden obok drugiego.

Ręczników nie należy również prasować, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury stają się one bardziej szorstkie oraz tracą właściwości higroskopijne. Oczywiście nie jest to absolutnie zakazane, ponieważ np. obsługa hotelowa prasuje ręczniki dla utrzymania standardów. Do tego potrzebne jest jednak żelazko z generatorem pary i temperatura maks. 150 stopni.

O czym warto pamiętać przy praniu nowych ręczników?

Najwięcej problemów sprawia pierwsze pranie ręczników. Skoro kupiliśmy kilka nowych sztuk, czy możemy ich używać od razu? Nie - jest to najważniejszych etapów pielęgnacji ręczników. Świeżo zakupiony ręcznik najlepiej zanurzyć najpierw na 24 godziny w zimnej wodzie, a następnie wyprać. Dzięki temu po pierwsze pozbędziemy się substancji, których użyto do produkcji (nowe ręczniki są pokryte m.in. środkami połyskowymi i zmiękczającymi), a także nieczystości, które dostały się podczas transportu. Poza tym usuwamy w ten sposób nadmiar barwnika, a ten mógłby w przyszłości w trakcie prania zmienić kolor innych ręczników. Przy pierwszym odświeżeniu otwierają się również włókna, co sprawia, że ręcznik staje się bardziej chłonny. 

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło