Jak dobrać kołdrę?

Opublikowano przez: VegeHome w: Category 1 On: Comment: 0 Hit: 346

Nie wyobrażamy sobie dobrego snu bez porządnej kołdry! Kto chce się wyspać, musi zainwestować w dobrej jakości produkt. Tych jednak na rynku jest dostępnych mnóstwo. Jak więc wybrać idealną kołdrę? Czy wystarczy tylko jedna na cały rok? A co z materiałem wypełnienia czy tkaniną pokryciową? Więcej na ten temat znajdziesz w naszym tekście.

Jedna godzina przespana przed północą warta jest dwóch po północy
Przysłowie angielskie

Rozmiar

Standardowy rozmiar kołdry to 160x200 cm, który w zupełności wystarczy w przypadku wersalki czy większego łóżka jednoosobowego. Większe modele (np. 200x220) doskonale nadają się na duże, dwuosobowe łóżka. Dla par, które niespecjalnie lubią dzielić się kołdrą, polecamy dwie osobne kołdry o wymiarze 160x200, które pomogą uniknąć niepotrzebnych konfliktów w czasie snu. Mniejsze rozmiary kołder sprawdzą się w przypadku łóżek dla dzieci i młodzieży, gdzie duże kołdry tylko przeszkadzają.

Typ kołdry

Zimowa, letnia, a może podwójna lub całoroczna? Typ kołdry powinniśmy dobrać do swoich preferencji - w końcu nie każdy z nas chce ciepłej kołdry na zimę, a z drugiej strony są wśród nas osoby, które potrafią marznąć w nocy nawet w upalne lato. Najczęściej kołdry dzieli się na:

 - ultralekkie, które są bardzo lekkie i cienkie, czyli idealne na gorący czas,
 - letnie, dostosowane do typowego lata, w którym czasem występują chłodniejsze noce,
 - całoroczne, które są najbardziej uniwersalne,
 - zimowe kołdry to natomiast cięższe modele, które sprawdzą się tam, gdzie trudno o ogrzewanie i pomieszczenia są wychłodzone,
 - kołdry podwójne mogą występować w dwóch wariantach - zazwyczaj jest to stałe połączenie dwóch cieńszych kołder lub poprzez spięcie napami (tzw. 4 pory roku). To pierwsze rozwiązanie to najcieplejsze z możliwych, drugie może przypaść do gustu osobom, które w razie konieczności chcą mieć 2 osobne kołdry.

Wypełnienie

Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, co tak naprawdę znajduje się w kołdrze, którą kupujemy, a to duży błąd. Wypełnienie kołdry ma wpływ nie tylko na to, czy jest ona ciepła. Zastosowanie odpowiednich włókien wpływa na to, czy kołdra jest faktycznie antyalergiczna, przewiewna i jakie ma dodatkowe właściwości oraz jak często można ją prać. Na jakie wypełnienia warto zwrócić uwagę?

Włókna bambusowe - to nowoczesne rozwiązanie, stosowane w branży od niedawna. Czym charakteryzuje się bambus? Zastosowanie włókien bambusowych sprawia, że kołdra jest antyalergiczna, a do tego oddychająca. Bambus świetnie sprawdza się w kołdrach lekkich i ultralekkich.

 Hollofil Allerban - to kolejne wypełnienie, które szczególnie polecamy alergikom. Allerban to środek, którym powlekane są włókna poliestrowe. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, uniemożliwia rozwój roztoczom kurzu domowego. Co równie ważne, włókna Hollofil Allerban doskonale wpływają na cyrkulację powietrza i umożliwiają swobodne oddychanie skórze w czasie snu.

HCS - to nowoczesne włókna kanalikowane, które sprawiają, że cała kołdra jest przyjemnie miękka i sprężysta, a do tego przewiewna. Poza tym jest to jedno z najtrwalszych wypełnień dostępnych na rynku i co równie istotne - mimo użytkowania nie przejmuje obcych, nieprzyjemnych zapachów.

Fossflakes - jeśli poszukujesz oryginalnego wypełnienia, które będzie przypominało śnieżny puch, to koniecznie sprawdź wypełnienie typu Fossflakes. To świetnie rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z wrażenia, jakie dają naturalne wypełnienia kołder (np. puch), ale wolą rozwiązania bardziej proekologiczne. Fossflakes to jedna z najciekawszych propozycji dla osób, które szukają alternatywy naturalnego puchu.

Pokrycie kołdry

Materiał, którym pokryta jest kołdra, również ma znaczenie dla jej przewiewności i ogólnego komfortu. Oczywiście, najczęściej stosujemy poszewki, w związku z czym nasza skóra nie styka się bezpośrednio z wierzchem kołdry, ale mimo wszystko warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego materiału.

Najlepiej, gdy jest to bawełna lub bawełna z wiskozą bambusową. Oba materiały są przewiewne, miłe w dotyku i antyalergiczne, dzięki czemu powierzchnia kołdry jest bezpieczna w użytkowaniu. Co równe istotne, oba te materiały są bardzo wytrzymałe, w związku z czym kołdry można prać dość często (ma to znaczenie dla alergików i ich samopoczucia). Ponadto dobrą decyzją jest wybór kołder pikowanych, które utrzymują wypełnienie równomiernie w całej kołdrze. Dzięki temu utrzymuje ona swoje właściwości przez długi czas.

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło