Jak dbać o ekologię w sypialni?

Opublikowano przez: VegeHome w: Sub Category 1 On: Comment: 0 Hit: 196

Ochrona środowiska to jedno z największych wyzwań, przed którym stoi obecnie ludzkość. Choć są to wielkie słowa, to każdy z nas może się przysłużyć temu celowi poprzez codzienne decyzje. Wystarczy spojrzeć nieco krytycznie na wszystkie sfery życia - nawet na to, jak (i w czym) śpimy. Okazuje się, że ekologia w sypialni nie jest tylko pustym, marketingowym frazesem, ale łączy w sobie faktyczną dbałość o środowisko z produktami wysokiej jakości.

Myśl globalnie. Postępuj życzliwie
Todd Murphy

Filozofia zero i less waste zakłada, że jako świadomi zagrożeń z nadmiernego konsumpcjonizmu staramy się kupować mniej, jednocześnie częściej sięgać po produkty pochodzące z recyklingu lub naturalne, które nie wymagają np. sztucznego nawożenia czy stosowania środków ochrony roślin. Jak to wygląda w przypadku sypialni? Na co powinien zwrócić uwagę uważny i wymagający konsument?

Ekologiczne materiały w sypialni

W VegeHome całkowicie stawiamy na wegański styl życia, któremu bardzo bliskie są zasady zero waste. Dlatego zupełnie zrezygnowaliśmy z pościeli wypełnionej pierzem, puchem czy wełną pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób chcemy wspólnie z naszymi klientami przyczynić się do ograniczenia przemysłowego chowu zwierząt z myślą o produkcji pościeli. Masowa hodowla gęsi i kaczek (puch), owiec (wełna), czy kóz (kaszmir) to nie tylko znaczący ślad węglowy, ale również cierpienie zwierząt, które chcemy ograniczyć jak to tylko możliwe. Zamiast puchu, czy wełny proponujemy włókna bambusowe oraz włókna HCS. Dlaczego?

Poduszka z mikrofibry

Bambus to obecnie jeden z najbardziej prośrodowiskowych materiałów stosowanych do produkcji kołder, poduszek i poszewek. Dlaczego? Przede wszystkim jest to bardzo wytrzymała roślina, która rośnie bardzo szybko, w związku z czym nie wymaga ani stosowania szkodliwych dla gleby nawozów, ani środków ochrony, jak np. pestycydy. Dzięki temu, iż łodygi bambusa odnawiają się bardzo szybko, jego uprawy z powodzeniem wypierają inne źródła pozyskiwania włókien (np. z drzew) i to nie tylko w przypadku bielizny sypialnianej. Co równie istotne, obecność włókien w poszewce lub w wypełnieniu kołdry czy poduszki podnosi ich właściwości antyalergiczne. Sprawia również, że są one przewiewne i wręcz aksamitne w dotyku. Więcej o ekologicznych właściwościach bambusa przeczytasz w naszym poprzednim tekście.

Poduszka bambusowa

Jedną z zasad filozofii less/zero waste jest użytkowanie produktów, których elementy pochodzą z recyklingu, zamiast nieustanne kupowanie całkowicie nowych rzeczy. W przypadku pościeli może się to wydawać niemożliwe do osiągnięcia, ale jednak jest inaczej. Mowa tu o poliestrze HCS. Istotą HCS jest fakt, iż jest to materiał, który może pochodz z recyklingu m.in. butelek PET. Dzięki nowoczesnej technologii zużyte opakowania dostają drugie życie i tworzą bardzo miękkie oraz przewiewne wypełnienie kołder oraz poduszek. Takie wypełnienie jest higienicznie czyste i neutralne dla człowieka, bo skoro pijemy wodę z butelki PET, to nie może nam zaszkodzić spanie pod kołdrą z włókien, które z tej butelki powstały. Dlatego produkty takie mogą być z powodzeniem użytkowane nawet w sypialniach alergików.

Włókna poliestrowe są skręcane tak, aby powietrze mogło swobodnie wędrować i aby kołdra była jednocześnie ciepła i przyjemna w użytkowaniu. Kołdry i poduszki z wypełnieniem HCS są także bardzo wytrzymałe. Kupując produkty tego typu, masz pewność, że będą służyć przez lata bez utraty sprężystości. O ich bezpieczeństwie świadczy standard OEKO TEX 100, który gwarantuje, iż w kołdrach i poduszkach nie ma żadnych szkodliwych substancji. W związku z tym pościel ta będzie idealna również dla dzieci. Włókna HCS są stosowane również przez świadome marki odzieżowe w produkcji ciepłych kurtek zimowych oraz śpiworów wykorzystywanych nawet w ekspedycjach wysokogórskich.

Nawet grubość kołdry ma znaczenie!

Jednym z ważnych aspektów ekologii jest oszczędzanie energii na każdy możliwy sposób. Co ciekawe pościel może nam w tym pomóc. W jaki sposób? Wystarczy realistycznie podejść do grubości kołdry, pod którą śpimy. To połączenie przyjemnego z pożytecznym - szczególnie zimą. Naturalnie gdy śpimy pod cienką kołdrą w chłodne dni, mamy tendencję do podkręcania ogrzewania, a w gruncie rzeczy możemy zmienić kołdrę na grubszą i cieplejszą. Bardzo sprytnym rozwiązaniem są kołdry 4 pory roku, które składają się z bardzo cienkiej, letniej kołdry oraz drugiej przeznaczonej na wiosnę, czy jesień. Połączone dają bardzo ciepłą kołdrę zimową, która ma dodatkową przestrzeń powietrza izolującą od chłodu. Dzięki temu nie musisz już maksymalnie odkręcać grzejników czy podwyższać temperatury i możesz racjonalnie zarządzać zużyciem energii w swoim domu.

Kołdra mikrofibra

Zadbaj o ekologię w sypialni z VegeHome

Ogromną wagę przywiązujemy do ekologicznego wymiaru produkcji każdej pościeli, kołdry, poduszki czy ręcznika, które u nas znajdziesz. Stawiamy na partnerów, którzy w swoich procesach również chcą ograniczać zużycie energii i wody, a w ramach pozyskania surowców (np. bawełny) sięgają po sprawdzonych dostawców. W ten sposób wszyscy możemy przyczynić się do ochrony środowiska - nawet w tak pozornie prozaicznej sprawie, jak wybór pościeli.

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło