Styl kolonialny — powściągliwa klasyka i dzika egzotyka w jednym. Salon i sypialnia w stylu kolonialnym

person Autor: Vege Home list W: SYPIALNIA Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 451

Elegancja ciemnego, egzotycznego drewna, wzornictwo rodem z barwnych zakątków świata i szczypta stylowej nonszalancji. Tutaj nie ma miejsca na nudę! Styl kolonialny — salon, sypialnię i każde inne wnętrze zamieni w pobudzającą wyobraźnię oazę niebagatelnych połączeń — klasyki z egzotyką. Dom w stylu kolonialnym kusi ciepłem wielokulturowej estetyki, przytulnością i nieszablonowym szykiem. Gotowy na ekscytującą podróż po dalekich krajach w przestrzeni własnych czterech kątów? Zapraszamy!

Styl kolonialny — charakterystyka i geneza wielokulturowego wystroju wnętrz

Geneza stylu kolonialnego sięga czasów, kiedy to mieszkańcy krajów Europy przenosili się do kolonizowanych przez swój naród, zamorskich rejonów świata. Transport własnych mebli i wyposażenia był karkołomny i kosztowny, a w dodatku odmienne warunki atmosferyczne panujące na nowych ziemiach nie sprzyjały zachowaniu majątku w dobrym stanie. Zaczęto więc sięgać po lokalne, etniczne elementy wyposażenia wnętrz i wplatać je w szyk, obowiązujący w danym regionie Starego Świata. 

Jak więc wygląda styl kolonialny? Charakterystyka tego nurtu wnętrzarskiego zakłada połączenie klasyki, wytworności i elegancji, czyli cech charakterystycznych dla wystroju pomieszczeń europejskich z XIX wieku, z etnicznym wzornictwem kolonizowanych ziem Afryki, Ameryki Łacińskiej czy Azji. Nie brak tu choćby ciemnego, tropikalnego drewna, ażurowych przesłonek, ludowych figurek czy egzotycznej ornamentyki na naturalnych tkaninach.

Styl kolonialny nowoczesny również cechuje się tym charakterystycznym połączeniem kultur i stylów, jednak coraz bardziej zwraca się w kierunku minimalizmu (stroni od łatwego w stylu kolonialnym — przesycenia i przeładowania przestrzeni), a prawdziwe skóry i futra zastępuje zwierzęcymi motywami zdobniczymi.

Nie tylko dla globtrotera — dom w stylu kolonialnym

Dom w stylu kolonialnym bywa wizualizacją wymarzonej przestrzeni mieszkalnej dla miłośników podróży i zwiedzania. Zaproszenie za progi klasycznego, europejskiego domu egzotycznej estetyki, ekspozycja pamiątek, typowych dla odwiedzanych rejonów świata — to właśnie dom w stylu kolonialnym.

Typowe dla stylu kolonialnego są naturalne materiały — kamień, ceramika i wszechobecne drewno. Charakterystyczne ciężkie meble dominują wnętrza i dlatego najlepiej prezentują się w większych pomieszczeniach (np. w salonach). Właściciele niewielkich przestrzeni mogą zdecydować się na jeden wyrazisty mebel w stylu kolonialnym lub postawić na charakterystyczne dodatki. Pamiętaj — dom w stylu kolonialnym z natury jest otwarty na niestandardowe połączenia!

.

Dookoła świata. Styl kolonialny — salon kipiący energią

Z uwagi na masywne drewniane meble oraz intensywne akcenty zdobnicze, estetyka „zza siedmiu mórz” wyjątkowo dobrze prezentuje się w sporych przestrzeniach. Między innymi dlatego styl kolonialny w salonie może lśnić najjaśniej.

Na ścianach oraz w oknach salonu w stylu kolonialnym panuje naturalna paleta barw — beże, biele, brązy, oliwkowe zielenie i wszystkie inne kolory ziemi. Wybierając np. zasłony do salonu, możesz postawić na modele gładkie lub zdobione motywami roślinnymi. Ta pozornie stonowana kolorystyka przełamywana jest wyrazistymi barwami dodatków, zdobionych często egzotyczną ornamentyką. I to właśnie najprostszy przepis na styl kolonialny — salon tętniący życiem w rytmie różnych zakątków świata.

.

Minimum dodatków, maksimum wrażeń — sypialnia w stylu kolonialnym

Jeśli posiadasz łóżko z litego drewna w ciemnym kolorze — sypialnia w stylu kolonialnym jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Jeśli powyższa specyfikacja nie opisuje w żadnym stopniu Twojego łóżka — nic straconego. Postaw na styl kolonialny nowoczesny, dzięki któremu uzyskasz pożądany efekt nawet w niewielkiej sypialni.

Wybierz pościel z motywem roślinnym (najlepiej zielonych liści niczym z dżungli) lub motywem zwierzęcym (idealnie sprawdzi się pościel w cętki)! Możesz też zdecydować się na powszechnie obecne w stylu kolonialnym wzory geometryczne. Do tego afrykańska maska, przywieziona z podróży lub zakupiona na pchlim targu, choćby niewielka żywa palma i sypialnia w stylu kolonialnym gotowa! Jeśli chcesz podkręcić efekt do maksimum — zawieś nad łóżkiem… baldachim!

.

Istotne są szczegóły. Styl kolonialny — dodatki

Zasadniczą rolę w stylu kolonialnym odgrywają dodatki. Mogą to być figurki zwierząt, drewniane lub ceramiczne wizerunki przedstawicieli ludów afrykańskich, etniczne maski lub sprowadzane z Indii makatki na ścianę. Jeśli podróżujesz, staraj się przywozić z wakacji wyroby rękodzielnicze, typowe dla danego regionu świata. Charakteru wnętrzom w stylu kolonialnym nadadzą też egzotyczne rośliny! Jeśli jesteś miłośniczką miejskiej dżungli, z pewnością zakochasz się w stylu kolonialnym!

Eksploruj świat wnętrzarskich inspiracji z Vege Home! Bazując jedynie na dodatkach, jesteś w stanie wprowadzić styl kolonialny do swojego domu. Nie musisz nawet inwestować w ciężkie, egzotyczne meble. Czasem wystarczy wprowadzić kilka elementów, takich jak koc, narzuta, żywe rośliny, dekoracyjne poduszki czy zasłony, by odmienić wystrój całego pomieszczenia. Upiększanie przestrzeni domu z Vege Home to inspirująca i pełna radości podróż, w którą niezmiennie Cię zapraszamy!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło