Gres — jak wykorzystać jego piękno we wnętrzach?

person Autor: Vege Home list W: SYPIALNIA Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 213

O ile pokrywanie podłóg gresem lub innymi płytkami ceramicznymi należy do rozwiązań bardzo popularnych, o tyle ściany wnętrz są nimi zdobione stosunkowo rzadko. Wynika to często z niewielkiej świadomości możliwości, jakie osobom aranżującym mieszkanie daje funkcjonalny i dekoracyjny gres. Poznaj zalety gresu i zobacz, jak wykorzystać jego potencjał w Twoim domu!

Niezwykła płytka — gres. Czym właściwie jest i czym różni się od innych płytek ceramicznych?

Gres to rodzaj ceramiki, wykonywanej z gliny i innych składników mineralnych, takich jak krzemień czy kaolin. W porównaniu do zwykłych płytek ceramicznych lub terakoty, gres jest zdecydowanie bardziej wytrzymały, odporny na ścieranie, działanie wody i mrozu, uszkodzenia mechaniczne oraz nawet na zabrudzenia! Te niezwykle praktyczne właściwości najczęściej wykorzystywane są podczas aranżacji zewnętrznych przestrzeni przydomowych, takich jak tarasy czy balkony oraz we wnętrzach łazienek i kuchni.

Wymiar funkcjonalny gresu, łatwość w utrzymaniu czystości powierzchni nim pokrytych oraz stale poszerzająca się oferta dostępnych wzorów przemawia za tym, że warto spojrzeć na gres nieco szerzej i zaprosić go do przestrzeni salonów, sypialni i innych pomieszczeń (i to nie tylko na podłogi!). Decydując się na gres, zapewne długo będziesz cieszyć się jego urokiem. Jednak jest jedno ALE…

Jak ujarzmić chłód? Ocieplając wizerunek! Czyli o czym należy pamiętać, decydując się na gres

Kładąc gres na podłogę lub ścianę, warto pamiętać, że to dość chłodny (wizualnie oraz dosłownie — w dotyku) materiał. Decydując się na gres w salonie — aranżacje warto uzupełnić dodatkami, które wprowadzą poczucie przytulności i ciepła. Mogą to być wizualnie cięższe, ale jednocześnie miękkie zasłony, wszechobecne, miłe w dotyku koce (np. kontrastujące z chłodem i gładkością powierzchni gresu koce futrzane lub pluszowe) oraz dekoracyjne poduszki (często by uzyskać pożądany efekt, wystarczy zmienić poszewki poduszkom, które już masz, na bardziej dopasowane do nowej aranżacji!).

Pamiętaj, że gres w sypialni może prezentować się równie olśniewająco, elegancko i równocześnie przytulnie, co w salonie! Chłód gresu ujarzmisz tutaj choćby odpowiednim doborem pościeli. 

W pomieszczeniu z gresem na podłodze warto rozważyć wprowadzenie dywanu (a jeśli to łazienka — maty antypoślizgowej), aby poprawić komfort chodzenia po płytkach i zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się np. na świeżo umytej, wilgotnej podłodze.

.

Różnorodne wzornictwo. Gres drewnopodobny — urok drewna i odporność płytki

Jeśli podobają Ci się drewniane podłogi, ale wiesz, jak bardzo potrafią być problematyczne — koniecznie zobacz gres drewnopodobny (idealny gres na podłogę). To rozwiązanie, które gwarantuje Ci połączenie uroku drewna ze wzorową funkcjonalnością i bezproblemowym użytkowaniem powierzchni pokrytej płytkami. Zdarza się, że gres drewnopodobny bywa droższy od innych tego rodzaju płytek. Jednak efekty wizualne i trwałość takiego rozwiązania, warte są nieco wyższych kosztów.

Jakie wzory, prócz imitacji drewna przybiera gres? Czasem jest to wierne odzwierciedlenie wyglądu kamieni, takich jak marmur lub granit, innym razem gres wygląda jak surowy beton lub oryginalne lastryko, a jeszcze innym — prezentuje egzotyczne wzornictwo, przywodzące na myśl podróże po Maroku lub Sycylii. Mnogość dostępnych wzorów gresu pozwala na dopasowanie płytek do różnych stylów aranżacyjnych od minimalistycznych, przez industrialne (i styl loft), po strojny i elegancki glamour. 

Nie tylko różnorodne wzornictwo czyni gres tak uniwersalnym. Warto też zwrócić uwagę na jego rodzaje, by swobodnie wpisać go nie tylko w podłogi, ale i ściany!

.

Gres szkliwiony — płytki „plus size” — trwałość i piękno w jednym

Możemy wyróżnić kilka rodzajów gresu, jednak to gres szkliwiony łączy w sobie wszystkie najkorzystniejsze cechy tego rodzaju ceramiki — zarówno pod kątem praktycznej funkcjonalności, jak i estetycznej dekoratywności. 

Prócz wymienionych wcześniej zalet gresu, warto w tym miejscu powiedzieć o kolejnej. Wytrzymałość gresu pozwala na produkcję płytek o większych niż standardowe wymiarach. Gładka połać na ścianie lub podłodze otwiera drogę do tworzenia zachwycających, nieszablonowych aranżacji wnętrz, którym szczególnie do twarzy w stylach nowoczesnych.

Nanoszona na płytkę w rozmiarze XXL ozdobna warstwa szkliwa i barwników daje tak ogromne możliwości aranżacyjne, że nie warto ograniczać się do położenia takiego cuda wyłącznie na podłodze i to tylko w wybranych pomieszczeniach! Gres szkliwiony to idealne rozwiązanie również dla osób, które chcą zaprosić gres na ścianę salonu lub sypialni, uzyskując tym samym efekt wizualny rodem z najlepszych czasopism wnętrzarskich! 

.

Gres i Vege Home — harmonia i piękno w Twoim domu

Gres (szczególnie gres szkliwiony) dobrze sprawdzi się na podłodze oraz na ścianach w kuchni, łazience i każdym pokoju dziennym. Urządzając wymarzoną przestrzeń do życia, nie warto poprzestawać na standardowych, znanych każdemu rozwiązaniach. Nie warto też obawiać się chłodu kamienia i ceramiki — z dodatkami Vege Home nawet najchłodniejsze wizualnie wnętrze zyska przytulnego ciepła i tworzącego atmosferę Domu uroku! Razem podkręcimy temperaturę i stworzymy najpiękniejsze połączenia!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło