Co wyróżnia materac lateksowy i jaki rodzaj wybrać?

Opublikowano przez: Vege Home w: Category 1 On: Comment: 0 Hit: 57

Jeżeli decydujemy się na zakup łóżka, od razu stajemy przed wyborem odpowiednio dopasowanego materaca. Jednym z najbardziej tradycyjnych jest model sprężynowy (bonellowy, kieszeniowy oraz multipocket). Oprócz tego mamy materace piankowe oraz modele lateksowe. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością u osób, którym zależy na dobrze przespanej nocy. Dlaczego?

Wybór materaca to nie lada wyzwanie

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stopień twardości i elastyczności, a także wypełnienie materaca oraz jego właściwości. Nieprawdą jest, że powinien on być jak najtwardszy. Po pierwsze trzeba uwzględnić gabaryty śpiącej osoby. Im mniejsza masa ciała, tym materac ma być bardziej miękki i na odwrót. Dla przykładu - dla osoby, która waży do 80 kg, odpowiedni będzie materac o twardości H2, a powyżej tej wagi - H3. H1 to materace najbardziej miękkie, dedykowane dla dzieci i osób poniżej 60 kg. Z kolei H4 przeznaczone są dla osób ważących powyżej 100 kg. Po drugie pod uwagę należy wziąć krzywizny kręgosłupa - materac musi być na tyle elastyczny, by się do nich dopasować, a rozłożenie ciała było równomierne.  

Jednak liczy się nie tylko wygoda, ale też trwałość i łatwość w utrzymaniu materaca. Najlepiej, aby wkład był przewiewny oraz posiadał właściwości antyalergiczne. W końcu raz kupiony model ma wystarczyć na lata.

Zalety materaca lateksowego

Materace lateksowe tworzone są z kilkuwarstwowej naturalnej pianki lateksowej o zróżnicowanych twardościach, co zapewnia wysoki stopień sprężystości (podłoże nie jest ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie). Ponadto pianka lateksowa szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu, przez co materac mimo wielokrotnego użytkowania nie traci na swojej jakości (nie zapada się), a komfort snu pozostaje ten sam. Tutaj widzimy różnicę w porównaniu do materaca piankowego, który jest dla wielu osób zbyt miękki i może się odkształcić. Materac lateksowy jest uniwersalny, przez co dobrze wypoczną i wyśpią się na nim nawet dwie osoby o różnych gabarytach. Różni je także waga - pianka waży mniej od lateksu, dzięki czemu z jednej strony materac piankowy łatwiej transportuje się np. podczas przeprowadzki, ale równocześnie cięższy materac lateksowy daje większe poczucie stabilności. Waga materaca lateksowego wynosi (w zależności od rozmiarów) od 16 kg do ok. 40 kg, więc dorosła osoba o przeciętnej wadze bez problemu powinna sobie poradzić np. z jego przewróceniem.

Dla kogo materac lateksowy?

Materac lateksowy dopasowuje się do sylwetki oraz ma wiele punktów podparcia dla ciała, więc w trakcie snu odciążone zostają stawy i kręgosłup. To dobra opcja dla osób, które mają problemy ortopedyczne czy związane z napięciem mięśniowym lub są po urazach. Poza tym materace lateksowe posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, a więc dostosowane są do potrzeb osób z alergiami.

Wyróżnikiem jest też to, że materac lateksowy nie wchłania wilgoci. Dzięki temu osoby z nadmierną potliwością w komfortowych warunkach spędzą każdą noc. Idealne są również materace lateksowe dla niemowląt oraz dzieci, które powoli odzwyczajane są od spania w pieluszce. Ponadto wypełnienie lateksowe nie przegrzewa się nadmiernie, przez co można uchronić osoby obłożnie chore przed odleżynami. Sytuacje awaryjne zawsze się zdarzają, ale wtedy wystarczy zdjąć i wyprać sam pokrowiec. Materac nie zawilgotnieje i szybko wyschnie w domowych warunkach przy wietrzeniu pomieszczenia. 

Jak wybrać materac lateksowy?

Jeżeli jesteśmy średniej wagi i nie mamy chorób kręgosłupa, to najbardziej uniwersalny będzie materac średnio-twardy H2. Osoby, które narzekają na sen i nie znają jeszcze potrzeb swojego ciała w tym zakresie, powinny zdecydować się na wysokoelastyczny lateksowy materac dwustronny (strona twarda H3, średnio-twarda H2). Za każdym razem warto sprawdzić wygodę materaca po zakupie - w Vegehome zawsze istnieje możliwość wymiany na model bardziej dostosowany do potrzeb kupującego oraz 2 lata gwarancji na produkt i aż 10 lat na wkład materaca.

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło