Styl japandi — mieszanka Japonii i Skandynawii w Twoim wnętrzu!
Wyobraź sobie napawającą spokojem przestrzeń, emanującą harmonią, szlachetną prostotą i luksusową wręcz elegancją. Oto łączący najlepsze cechy estetyki skandynawskiej z japońską — styl japandi! Wykreuj przyjazne, przytulne i kojące zmysły wnętrza — idealne do życia w zgodzie z naturą i samą sobą. Dziś podpowiadamy jak zaaranżować mieszkanie w stylu japandi!
Oaza spokoju nawet w centrum miasta? To możliwe! Poznaj styl japandi
Tym, co wyróżnia styl japandi spośród innych modnych aranżacji jest dążenie do równowagi pomiędzy ascetyczną wręcz prostotą a przyjazną przytulnością oraz świeżą nowoczesnością a autentycznością vintage. Styl japandi jest pełen natury, pogody ducha, akceptacji i harmonii — stanowi swego rodzaju filozofię życia odzwierciedloną w wystroju wnętrz. Jeśli szukasz aranżacji, która oferuje znacznie więcej niż wizualną atrakcyjność pomieszczeń — styl japandi może się okazać strzałem w dziesiątkę!
Jak wygląda styl japandi? Charakterystyka tego szyku stanowi kwintesencję zalet dwóch nurtów we wnętrzarstwie — stylu skandynawskiego oraz estetyki rodem z kraju kwitnącej wiśni. Jedną z charakterystycznych cech obu tych stylistyk jest skłonność do minimalizmu — i to właśnie ona stanowi podstawę stylu japandi.
Od kuchni po salon — japandi i inspiracja estetyką skandynawską
Prócz zamiłowania do prostoty, styl japandi czerpie ze stylu skandynawskiego przede wszystkim:
- funkcjonalność i wygodę;
- stonowane barwy: szarości, biele, beże i kolory ziemi;
- prostotę form;
- szlachetność materiałów;
- zamiłowanie do natury, objawiające się sporą ilością żywej zieleni oraz wprowadzeniem surowców naturalnych (kamień, lite drewno, len, bawełna).
Jeśli Twoje mieszkanie urządzone jest w szyku skandynawskim, możesz pokusić się o wprowadzenie zmian w kierunku stylu japandi. Widoczne na pierwszy rzut oka różnice pomiędzy scandi a japandi polegają na zastosowaniu ciemniejszych barw (ale z tej samej palety) oraz ilości i rodzaju dodatków.
Mieszkanie w stylu japandi ogranicza lub nawet wyklucza obecne w stylu skandynawskim liczne ramki ze zdjęciami, obrazki na ścianach i regałach lub designerskie dodatki. W przypadku stylu japandi większość dodatków będzie musiała ustąpić miejsca czystej formie przestrzeni.
.
Styl japandi — pełne szacunku podejście do natury. Czyli piękno po japońsku
Mieszkanie w stylu japandi jest pełne elementów charakterystycznych dla filozofii i estetyki Japonii, z której styl japandi zapożyczył między innymi:
szacunek do przedmiotów starych, niekoniecznie zabytkowych — odnawianie zniszczonych mebli czy nawet ceramiki (wyobraź sobie talerz, który po rozbiciu sklejony jest spoiwem pokrytym złotem — taka technika zwana jest sztuką kintsugi);
bezkompromisową autentyczność — urok niedoskonałości i docenianie piękna natury, w tym procesu starzenia się — styl japandi dopuszcza podniszczone drewno czy odbarwione kamienie naturalne, a wyklucza np. udające naturalne płyty drewnopodobne;
- niskie meble;
- ciemną paletę stonowanych barw, w tym czerń;
- przestronność;
- światło — jako że we wnętrzu w stylu japandi stosuje się często ciemne barwy (np. na ścianach), naturalne oświetlenie jest w nim kluczowe (choćby po to, by nie przytłoczyć wizualnie pomieszczenia).
.
Styl japandi — salon w rytmie natury
Salon japandi zwykle najpełniej prezentuje szyk łączący scandi z estetyką Japonii. Wynika to choćby ze sporego metrażu tego pomieszczenia, a tym samym możliwości uzyskania charakterystycznego efektu przestronności. Drewniane, jasne meble (im mniej „obrobione”, tym lepiej), pokryte jasnymi tkaninami sofy i fotele w salonie japandi kontrastują np. z czarną ścianą. Dopełnieniem wizerunku mogą być żywe kwiaty doniczkowe i naturalne, plecione z rattanu klosze lamp.
Styl japandi w salonie nie lubi przypadkowości i nadmiaru dodatków, dlatego ich dobór należy dokładnie przemyśleć. Jeśli wazon — to gliniany, jeśli dywan — naturalny, podobnie jak wszelkie tekstylia — poduszki, bieżniki lub koc (zobacz np. idealnie wpisujący się w styl japandi — bawełniany, ciemnobeżowy koc o naturalnym splocie).
.
Styl japandi — dodatki podkreślające szacunek do natury
Na niskim stole w salonie w stylu japandi ustaw bawełniane bieżniki. Zrezygnuj z firan i zasłon, wpuszczając do pomieszczenia maksymalnie dużo światła. Świetnym wyborem będą dekoracyjne poduszki o naturalnym, szlachetnym wydźwięku — poszewki płócienne sprawdzą się tu idealnie. By podkreślić ascetyczny szyk stylu japandi, możesz wybrać modele jednobarwne (a jeśli obawiasz się zbytniej monotonii — postaw na subtelne zdobienia).
Pamiętaj, że nie tylko salon może lśnić szlachetnym blaskiem, jaki zapewnia styl japandi — sypialnia urządzona według zasad tej estetyki będzie prezentować się równie dobrze. Co więcej — harmonia japandi wpłynie korzystnie na Twój nastrój tak na początku, jak i pod koniec dnia. By złagodzić nieco ewentualny chłód minimalizmu, wprowadź do wnętrza delikatny motyw kwiatowy. Subtelnie zdobiona pościel w kwiaty doda sypialni w stylu japandi lekkości i uroku.
Niezależnie od stylu, który skradnie Twoje wnętrzarskie serce — z dodatkami od Vege Home każda aranżacyjna miłość będzie spełniona! Kochamy naturę, najwyższej jakości materiały i naturalne (często proste, ale zawsze gustowne) rozwiązania — dlatego estetyka japandi urzeka nas wyjątkowo mocno. Czy podzielasz nasze wrażenia i zaprosisz styl japandi do swojego domu?
Komentarze
Brak komentarzy
Zostaw swój komentarz