Styl eklektyczny, czyli miszmasz aranżacyjny. Jakie dodatki nieco go poskromią?

person Posted By: Vege Home list In: SYPIALNIA On: comment Comment: 0 favorite Hit: 11

Wprost idealny - z jednej strony dla niezdecydowanych, a z drugiej - dla odważnych miłośników sztuki, designu, różnorodności i nieszablonowych rozwiązań. Czyli styl eklektyczny w pełnej krasie! Jednak uzyskanie spójnej wizualnie całości, będącej wynikiem nieraz paradoksalnych połączeń, pozornego chaosu i stylowego miszmaszu, bywa trudne. Co zrobić, by wydobyć z eklektycznego wnętrza cały potencjał piękna i szyku? Podpowiadamy

Triumf niepowtarzalności - styl eklektyczny. Czyli wszystko z innej bajki

Zacznijmy od wyjaśnienia słowa „eklektyczny” - co to znaczy dosłownie, a co w kontekście aranżacji wnętrz? Definicja przymiotnika „eklektyczny” wskazuje na łączenie niepasujących do siebie elementów, tworzenie połączeń niespójnych. Jednak we wnętrzarstwie ta niespójność jest jedynie narzędziem do osiągnięcia niepowtarzalnych, nieszablonowych i zachwycających zestawień. 

Styl eklektyczny w dekoracji wnętrz oznacza więc tylko pozornie niespójne kompozycje. Jeśli np. do nowoczesnego salonu wprowadzimy piękny zabytkowy kredens po babci, oświetlimy pomieszczenie nawiązującą do industrialu lampą, a wszystkiemu dodamy właściwą dla stylu skandynawskiego minimalistyczną oprawę - efekt może zachwycać i być w istocie spójny wizualnie, choć poszczególne elementy wystroju wnętrza pochodzą przecież z zupełnie innych bajek. Z przymrużeniem oka: styl eklektyczny jest niczym film animowany „Shrek” - łączy w sobie konteksty i motywy różnych bajek, tworząc zupełnie nową jakość.

Styl eklektyczny - wnętrza pod hasłem: „w tym chaosie jest metoda!”

Zawsze warto kierować się zasadą ostrożności i zachowania umiaru. Choć w przypadku stylu eklektycznego swobodne kreowanie nowych jakości jest jak najbardziej pożądane, to jednak wymaga precyzyjnego wyważenia i wyczucia smaku. Innymi słowy - łatwo jest po prostu przesadzić i nadać niepowtarzalności wnętrza cech kiczu. 

Czym się więc kierować, urządzając pomieszczenie w stylu eklektycznym? Jak ujarzmić jego dzikość? Odpowiedź może być prosta: poprzez konsekwentne trzymanie się obranej kolorystyki lub motywu oraz dobierania dodatków.

Przeciwieństwa się przyciągają. Styl eklektyczny - salon jak z okładek najlepszych czasopism wnętrzarskich

Styl eklektyczny niewątpliwie wymaga odwagi i przełamania utartych norm - efekty starań są jednak warte zachodu! Jasny salon z zabytkową sofą lub oryginalnym szezlongiem i nowoczesnymi meblami może prezentować się znakomicie - wytwornie i jednocześnie świeżo. Klimat podkreśli lampa w stylu boho i nawiązujący do niej koc z frędzlami. 

Jeśli ściany i podłoga są jasne, jednobarwne - w kolorach dodatków możesz nieco bardziej zaszaleć. Łącz ze sobą np. takie same wzory, ale w różnych kolorach lub różne wzory, ale zachowane w jednolitej kolorystyce. Możesz np. postawić na poduszki w odcieniach czerwieni, dobierając poszewki pod kątem stopnia zdobienia:

gładka bordowa poszewka o matowym wykończeniu tkaniny,

- gładka, ale połyskująca i zdobiona falbaną poszewka,

- bordowa, zdobiona finezyjnymi falbanami poszewka.

Podróż w poszukiwaniu piękna. Styl eklektyczny - salon z kuchnią

Salon z kuchnią to przestrzeń idealna dla stylu eklektycznego - umożliwia podróż przez style od blatu kuchennego, przez jadalnię, po strefę wypoczynkową w salonie. Możesz łączyć surowe drewno rustykalnego blatu i stołu z połyskującymi nowoczesnością meblami. Do tego stary kredens, industrialna lampa, stylowe ściereczki w kuchni i nawiązujące do nich tkaniny w salonie - szary koc i żółte poduszki

A może posiadasz stare krzesła kuchenne rodem z PRLu, ale szczeble w ich oparciach są wybrakowane? Przeprowadź renowację! Pokryj krzesła białą farbą olejną, a nowe szczeble pomaluj np. na szaro. Do tego np. błękitne poduszki w roli siedziska - i gotowe! Takie połączenie będzie prezentować się znakomicie w eklektycznej jadalni - przestrzeni w nowoczesnym salonie z kuchnią. 

Eklektyczny - Twój indywidualny styl

Styl eklektyczny - sypialnia w objęciach boho i vintage, minimalistyczny salon z dominantą industrialu, czy klasyczna łazienka z pazurem glamour - potrzebuje odpowiedniej, wyważonej oprawy. Przy pomocy dodatków, które znajdziesz w naszym sklepie, wykreujesz indywidualny i niepowtarzalny styl każdego pomieszczenia. 

Puść wodze aranżacyjnej fantazji i stwórz z Vege Home własną definicję stylu eklektycznego!

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień