Parapet do siedzenia - jak urządzić siedzisko pod oknem?

person Posted By: Vege Home list In: SYPIALNIA On: comment Comment: 0 favorite Hit: 65

Co stanowi kwintesencję modnej, funkcjonalnej i prostej aranżacji przestrzeni okiennej? Okno z parapetem do siedzenia! Niegdyś - najczęściej widywane w kadrach filmów, dziś - rozwiązanie chętnie wybierane przez sporą grupę miłośników wygody i stylu. Nic dziwnego - parapet do siedzenia to świetne miejsce zarówno do pracy, jak i odpoczynku, z widokiem na okolicę, kubkiem kawy i książką w rękach… Dziś podpowiadamy jak urządzić komfortowe i atrakcyjne wizualnie siedzisko pod oknem.

Okno z parapetem do siedzenia - jaki jest Twój starter pack?

Nim przejdziemy do najprzyjemniejszej części urządzania parapetu do siedzenia, zacznijmy od podstaw. Bezpieczeństwo i funkcjonalność siedziska pod oknem zależy od budowy przestrzeni okiennej. Jeśli Twoje okno jest duże i osadzone stosunkowo nisko (do ok. 50 cm), a budynek posiada grube mury - już na starcie jesteś do przodu! Jeśli natomiast parapet jest wąski - czeka Cię nieco więcej pracy. Odpowiednia, wzmocniona konstrukcja z litego drewna pozwoli Ci spełnić marzenia o pięknej i wygodnej przestrzeni przy oknie.

Nawet obecność kaloryferów lub większa odległość okna od podłogi wcale nie stoi tutaj na przeszkodzie - wymaga tylko wprowadzenia drobnej zabudowy. Problemów nie generuje też rodzaj pomieszczenia, w którym ma znajdować się parapet do siedzenia. Możesz zdecydować się na niego w salonie, sypialni, czy łazience (a raczej salonie kąpielowym)! Warto rozważyć nawet siedzisko pod oknem w kuchni!

Niewątpliwie parapet do siedzenia można zaaranżować zarówno korzystając z zastanych warunków architektonicznych, jak i dostosowując przestrzeń przy oknie do swoich potrzeb. Zapewniamy, że warto to zrobić.

Aranżacja okna z parapetem do siedzenia - wygodne oblicze piękna

Parapet do siedzenia musi być wygodny. O ile ściana przy oknie, stanowiąca podparcie dla pleców, może pozostać twarda (warto pokryć ją choćby odporną na ścieranie farbą), o tyle siedzisko pod oknem powinno być miękkie. Można zdecydować się na skrojenie na wymiar gąbki i obszycie jej wybranym materiałem. Można też postawić na koc. Wybierając jednokolorowe tkaniny, zostawisz sobie spore pole do dalszych estetycznych manewrów i wprowadzania obowiązkowego elementu aranżacji parapetu do siedzenia - poduszek. Na tym festiwalu szyku i wygody dekoracyjne poduszki mogą oczywiście występować solo.

Praktycznym i dającym wiele swobody w dokonywaniu późniejszych zmian wystroju wyborem są poszewki dekoracyjne na poduszki, czyli funkcjonalne wyposażenie i ozdoby na parapet w jednym. Możesz zestawiać je kolorystycznie w zależności od pory roku lub specyficznego okresu (np. świątecznego), bawić się strukturami materiałów, tworząc za każdym razem nowe jakości estetyczne (z zachowaniem wygody i ograniczeniem kosztów). 

Pamiętaj jednak, że aranżacja okna z parapetem do siedzenia powinna tworzyć spójną wizualnie całość z pomieszczeniem, w którym się znajduje. To nie oznacza, że Twój zakątek relaksu nie może się wyróżniać. Wystrój wnętrza powinien tutaj stanowić po prostu ważny punkt odniesienia. Nowe motywy wzornicze, ale utrzymane w dominującej we wnętrzu gamie kolorystycznej, z pewnością dodadzą uroku całej kompozycji.

Kiedy umiar bywa dobrym doradcą - ozdoby na parapet do siedzenia

Okno z parapetem do siedzenia raczej wyklucza wprowadzenie firanek z oczywistych, praktycznych względów. Co innego zasłony… Albo choćby jedna zasłona! Co prawda będzie ona spełniać funkcję czysto dekoracyjną, ale wizualnie pomoże oddzielić przestrzeń.

Taki efekt nie jest jednak zawsze pożądany. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu parapetu do siedzenia, możesz zrezygnować z zasłon lub wybrać modele cienkie, ultralekkie niczym mgiełka. Takie rozwiązanie pozwoli Ci stworzyć symbolicznie odcięty od świata zakątek spokoju.

Urządzając tak wyjątkowe miejsce, jakim bez wątpienia jest parapet do siedzenia, warto kierować się wymiarem… praktycznym! Dlaczego? Bo siedzisko pod oknem stanowi zazwyczaj ozdobę samą w sobie. Jeśli wkomponujesz w przestrzeń kilka wygodnych i jednocześnie dekoracyjnych poduszek, ustawisz na podłodze doniczkę z większą rośliną, a w pobliżu regał z książkami - okno z parapetem do siedzenia stanie się jednym z najpiękniejszych zakątków Twojego domu!

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień