Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Garść inspiracji
O komfortowe miejsce dla maluszka trzeba zadbać jeszcze przed jego narodzinami! Tylko jak urządzić pokój dla niemowlaka? Co powinno się w nim znaleźć? Czy pokoik dziecięcy powinien być inny dla dziewczynki niż dla chłopca? Przedstawiamy garść inspiracji dla zatroskanych rodziców!
Nie wszystko naraz! Urządzamy pokój dla niemowlaka
Wielu młodych rodziców obawia się, czy na pewno zdąży przygotować idealnie wyposażony, wymarzony pokój dla niemowlaka jeszcze przed jego narodzinami. I o ile w trosce o spełnienie potrzeb maleństwa nie ma nic dziwnego, o tyle w szale przygotowań łatwo zapomnieć o podstawach — dziecko tuż po narodzinach potrzebuje przede wszystkim szczególnej opieki i czułości, a niekoniecznie przestrzeni wyposażonej na wiele kolejnych lat.
Przez wiele miesięcy, pokój dla niemowlaka posłuży też rodzicom, którzy będą w nim spędzać mnóstwo czasu na karmieniu i doglądaniu pociechy. Dlatego zamiast kolejnego, wielkiego misia, pomyśl o komfortowym miejscu do karmienia, wygodnym fotelu przy łóżeczku, na którym będziesz odpoczywać, korzystając z każdej chwili ciszy.
Funkcjonalny pokój dla niemowlaka i jego opiekunów!
Niezależnie od metrażu pomieszczenia, można wyróżnić kilka elementów wyposażenia, które muszą znaleźć się w pokoju dla niemowlaka. Z pewnością jest to dobrze wyposażone łóżeczko — z odpowiednim materacem, wyposażonym w ochronny, nieprzemakalny podkład, komfortową kołdrą i miłą w dotyku pościelą, ale i z odprężającą zmysły maleństwa karuzelą. Pamiętaj, że niemowlętom w zupełności wystarczy kołdra 90x120. Jeśli jednak masz spore łóżeczko i chcesz, by dziecko korzystało z kołdry przez kilka lat — możesz wybrać rozmiar 100x135.
.
Przez pierwszych kilka miesięcy w pokoju dla niemowlaka pomocny okaże się też:
- przewijak (najlepiej z szufladami na pieluchy);
- pojemna komoda na ubranka;
- kosz na pierwsze zabawki i drobne niezbędniki;
- wygodny fotel dla czuwających opiekunów.
Pozostałe elementy pokoju, możesz wprowadzać z biegiem czasu — gdy dziecko zacznie siadać, doposaż pokój np. w przyjemny, miękki dywan.
Funkcjonalny pokój dla niemowlaka zakłada przede wszystkim bezpieczeństwo oraz łatwy dostęp do wszelkich niezbędnych elementów wyposażenia. Staraj się więc rozmieścić meble w ten sposób, by móc swobodnie i sprawnie poruszać się w przestrzeni.
O czym jeszcze pamiętać urządzając pokój dla niemowlaka? Przedstawiamy 7 praktycznych wskazówek
1. Nie ustawiaj łóżeczka zbyt blisko okna lub kaloryfera.
2. Zamontuj w oknach rolety lub porządne zasłony zaciemniające (wybieraj raczej jasne modele).
3. Zadbaj o oświetlenie — funkcjonalny pokój dla niemowlaka powinien być wyposażony w stojącą lampę z wyłącznikiem w zasięgu ręki (rozważ też wprowadzenie oświetlenia kategorii smart home — np. sterowanego zdalnie).
4. Postaw na stonowaną kolorystykę wnętrza.
5. Wyraziste barwy i przyciągające uwagę wzory to idealny motyw dodatków!
6. Nie zapominaj o swoich potrzebach — miej zawsze pod ręką miękką poduszkę i czekający na fotelu, milutki koc.
7. Pamiętaj o komforcie dziecka również na spacerze — odpowiednie prześcieradło na materacyk do wózka, pozwoli Ci zabrać ze sobą cząstkę domowej wygody.
.
Przyjazny pokój dla niemowlaka — inspiracje dekoratorskie
Dobierając kolorystykę w pokoju dla niemowlaka, warto kierować przeznaczeniem pomieszczenia — maluszek w swoim pokoju śpi i odpoczywa, ale też poznaje świat. Zbyt wiele bodźców może go pobudzać, rozpraszać i stresować, a zbyt mało… nudzić!
Najlepiej postawić na stonowaną kolorystykę ścian i elementów stałych wyposażenia (np. jasne meble). Natomiast w przypadku dodatków, które łatwo jest schować — postaw na bardziej fikuśne kształty, urocze wzory i wyraziste barwy, które pobudzą wyobraźnię maleństwa.
Pokój dla dziewczynki — niemowlak na swoim!
O wystroju pokoiku dziecięcego decydują rodzice, kierując się własnym gustem lub… przekonaniami o tym, jak pokój dla niemowlaka wyglądać powinien. Na szczęście czas wiary w przesądy minął i dziś już mało kto ogranicza się np. do przyporządkowania kolorów do płci dziecka. Ma być przytulnie, schludnie i estetycznie! Przystrajasz pokój dla dziewczynki? Niemowlak z całą pewnością nie obrazi się za błękitne dodatki, a pokój dla chłopca niemowlaka, z powodzeniem mogą zdobić różowe wstawki.
By od pierwszych dni maleństwo przebywało w stylowym pomieszczeniu, które jest dla niego przyjazne i jednocześnie cieszy oczy rodziców, warto postawić na sprawdzone, gustowne połączenia kolorystyczne.
Nasz pomysł na urokliwy pokój dla dziewczynki niemowlaka: różowo szary wystrój z białymi dodatkami, motywami kwiatowymi i uproszczonymi w formie ptaszkami z papieru, zwisającymi z lampy. Na ścianie portret rodziców — najlepiej z sesji ciążowej!
Pokój dla niemowlaka chłopca — inspiracje
Wiemy, jak piękne potrafią być ozdoby do pokoików dziecięcych — pamiętaj jednak, by zachować umiar! Nawet najbardziej gustowne dodatki nie będą prezentować się dobrze, gdy będzie ich za dużo. To uniwersalna zasada urządzania pomieszczeń — pokój dla niemowlaka nie stanowi tutaj wyjątku. Na co więc postawić?
Uroczy pokój dla chłopca niemowlaka mogą zdobić beże i szarości na ścianach oraz dodatki np. w kolorze indygo. Motywy bajkowe, zwierzaki i papierowe samolociki zawieszone u sufitu, to nasza propozycja numer jeden! A co z superbohaterami?! Ten śpiący w łóżeczku wystarczy!
.
Vege Home — oferta przyjazna dzieciom i zatroskanym rodzicom
Mamy nadzieję, że wiesz już jak urządzić pokój dla niemowlaka, a garść inspiracji od Vege Home ułatwi Ci dobór poszczególnych elementów wystroju.
Pamiętaj, by wszystkie części składowe w pokoju dla niemowlaka były wysokiej jakości — w szczególności zaś te, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Dobierając kołderki, kocyki czy poduszki — stawiaj zawsze na bezkompromisową jakość! Z asortymentem od Vege Home zapewnisz swemu maleństwu najwyższy poziom komfortu i stworzysz mu najlepsze warunki do zdrowego snu. Może dzięki temu i Tobie uda się o wiele częściej zasypiać spokojnie w cieplutkim kocyku (od Vege Home) i kojącej ciszy tuż obok łóżeczka w pięknie urządzonym pokoiku dziecięcym?
Komentarze
Brak komentarzy
Zostaw swój komentarz