Jak łączyć kolory we wnętrzu? Zastosuj koło barw!

person Autor: Vege Home list W: SYPIALNIA Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 1038

Podstawowa wiedza z zakresu teorii koloru przyda Ci się niemal w każdej dziedzinie, w której ważna jest estetyka! Wiedząc, jak łączyć kolory, wykonasz gustowny makijaż, skomponujesz stylową garderobę i zaaranżujesz olśniewające wnętrza pomieszczeń bez przypadkowych, wprowadzających chaos akcentów kolorystycznych. Przedstawiamy Ci uniwersalny przewodnik po świecie kolorów — koło barw! Jak łączyć kolory, by niezależnie od wyrazistości wpisywały się w spójną kompozycję? Za moment wszystko stanie się jasne!

Stylowo na okrągło — czym jest koło barw, jak łączyć kolory z jego pomocą i dlaczego w ogóle warto się tym zajmować?

Czy to w kwestii ubioru, czy wystroju wnętrz — czasem dobierając kolory  „na oko”, można popełnić błąd, który przesądzi o wrażeniu całości. Zobaczyłaś urocze poduszki w drobne, turkusowe kwiaty? Nie możesz oprzeć się pasiastym, pastelowo-zielonym zasłonom? A może Twoją uwagę przykuły piękne obrusy w czerwono-białą kratę? Nawet jeśli każdy z tych elementów osobno prezentuje się znakomicie, to niekoniecznie odnajdzie się w aranżacji każdego pomieszczenia (nie mówiąc już nawet o połączeniu takich dodatków w jednym wnętrzu!).  Dlatego warto unikać nieprzemyślanych zakupów i przede wszystkim — starać się patrzeć całościowo — strój, makijaż lub wnętrze powinno stanowić spójną kompozycję. Tylko jak to osiągnąć?

By uniknąć kolorystycznego faux pass, wykorzystaj koło barw! To schemat, który pomoże Ci tworzyć piękne, harmonijne i zawsze trafione połączenia kolorystyczne. Wystarczy znać kilka zasad, by po rzuceniu okiem na koło barw wiedzieć, jak łączyć kolory ścian, na tkaninach czy w makijażu, uzyskując najlepsze efekty wizualne.

Jak łączyć kolory? Na początek odrobina teorii

Teoria koloru z całą pewnością stanowi fascynującą i bardzo obszerną dziedzinę wiedzy. Tutaj powiemy Ci jedynie o podstawach, byś bez problemu potrafiła skorzystać z koła barw. Zaczynamy!

Wyróżniamy trzy kolory podstawowe:

- żółty,

- czerwony,

- niebieski.

Kolory podstawowe charakteryzuje to, że nie da się ich uzyskać poprzez zmieszanie innych kolorów. Za to można zmieszać je między sobą, osiągając tzw. kolory pochodne, czyli:

- pomarańczowy (żółty i czerwony),

- fioletowy (czerwony i niebieski),

- zielony (niebieski i żółty).

Dalej. Łącząc kolory podstawowe z pochodnymi, możemy uzyskać dodatkowe barwy:

- magenta (czerwony i fioletowy),

- cynober (czerwony i pomarańczowy),

- bursztynowy (żółty i pomarańczowy),

- indygo (niebieski i fioletowy),

- turkus (niebieski i zielony),

- zieleń wiosenna (zielony i żółty).

A teraz wyobraź sobie, że każdy z tych 12. kolorów wpisujemy w koło. Wyobraź sobie… wielką pizzę! To może nieco frywolne i banalne porównanie, ale całkiem praktyczne i pomocne. Kroisz pizzę najpierw na trzy kawałki, potem każdy z nich na kolejne cztery. 12 powstałych trójkątów stanowi koło. Każdy trójkąt podzielony jest dodatkowo na poziome obszary — brzegi każdego trójkąta są w intensywnym kolorze, a im bliżej środka koła — tym obszary na trójkątach są jaśniejsze. Tak właśnie wygląda koło barw. Jak łączyć kolory na jego podstawie? Podpowiadamy!

.

Koło barw — jak łączyć kolory? Przedstawiamy 3 podstawowe schematy zawsze trafionych połączeń barwnych

Masz już przed oczami koło barw. Ale co dalej? Jak łączyć kolory korzystając z takiego wskaźnika? Można wyróżnić wiele metod, schematów doboru kolorów (na podstawie koła barw), które po prostu musisz zapamiętać. Oto kilka spośród nich:

Schemat monochromatyczny — bezpieczne, sprawdzone zestawienie barwne

Według tej metody łączysz ze sobą kolory z jednej linii od krawędzi koła, do jego  środka. Innymi słowy, zestawiasz barwy znajdujące się na tym samym trójkącie np. mocny odcień turkusu z jasnym, zielonkawym błękitem lub wszelkie odcienie granatu. To bardzo zrównoważone i spokojne zestawienie, które zaprezentuje się dobrze wszędzie, ale z uwagi na jego harmonię, szczególnie dobrze sprawdzi się we wnętrzach przeznaczonych do relaksu (np. w sypialni). 

Oto propozycja zastosowania tego typu połączenia barwnego w sypialni:

- jasne, błękitne ściany;

pościel turkusowa np. modele wyjątkowo dekoracyjne z motywami: przypominającymi egzotyczne wzornictwo, przywodzącymi na mysl najlepsze czasy sztuki ceramicznej lub modele minimalistyczne (np. gładka, szaro-turkusowa pościel z satyny bawełnianej);

poszewki dekoracyjne w ciemnym kolorze turkusu (zielonkawy granat odnajdzie się w takiej stylizacji znakomicie).

.

Schemat dopełniający — dla miłośniczek mocnych wrażeń i kontrastów!

Jeśli lubisz kontrasty, dobieraj kolory znajdujące się na kole barw naprzeciwko — na wprost siebie. Wyobraź sobie linijkę lub po prostu ją przyłóż do koła w taki sposób, by przebiegała przez jego środek. Kolorami dopełniającymi będą więc np. granatowy i pomarańczowy, czerwony i zielony czy bursztynowy i indygo. Tego typu połączenia prezentują się szalenie stylowo, ale też intensywnie i wymagają wyczucia — postaw na nie np. w salonie (w dodatku tylko w części wypoczynkowej). Proponujemy Ci możliwie stonowana wersję tego typu połączenia:

- kolor ścian niech pozostanie w większości jasny, mogą to być np. szarości w połączeniu z jedną granatową ścianą;

- koc w odcieniach pomarańczu, np.  w kolorze cegły;

- inne dodatki, np. dekoracyjne poszewki na poduszki, dobieraj w zależności od koloru sofy, stosując tę samą metodę połączeń na kole barw.

Schemat harmonijny — ponadczasowy styl w najlepszym wydaniu (barwnym)

Nie ukrywamy — to nasz faworyt. Jak łączyć kolory według tego schematu? Zestaw ze sobą trzy sąsiadujące kolory na kole barw, czyli np. granatowy, niebieski (turkusowy) i zielony lub fioletowy, indygo i granat. Naszą propozycją jest dziś salon w wersji harmonijnej z:

- co najmniej jedną granatową ścianą;

- zieloną sofą albo kocem lub narzutą w nasyconych, ciemnych odcieniach zieleni;

dekoracyjnymi poszewkami na poduszki w odcieniach granatu i turkusu.

.

A co z czernią i bielą? Jaki kolor pasuje do szarego? 

Jak zapewne zauważyłaś czarny i biały nie stanowią części koła barw. Wynika to z teorii związanych z pochłanianiem światła. W ogromnym skrócie chodzi o to, że ciemne kolory pochłaniają światło i dlatego prezentują się dobrze głównie w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach. Jeśli zastanawiasz się np. jak łączyć kolory na poddaszu, które z natury do najjaśniejszych przestrzeni nie należy, zainspiruj się schematem achromatycznym (np. z barwną dominantą jednego dodatku), polegającym m.in. na zestawieniu ze sobą różnych odcieni bieli czy szarości.

Jeśli natomiast nurtuje Cię pytanie: jaki kolor pasuje do szarego, to wiedz, że odpowiedzi jest tyle… ile kolorów! Szarości stanowią świetne tło dla innych barw, są stonowane i stylowe. Trzymając się szarej gamy kolorystycznej, możesz ożywić przestrzeń i dodać jej charakteru, wprowadzając do niej element w ulubionym, żywym kolorze.

Jak widzisz, połączenia barwne rządzą się swoimi prawami i wymagają uważnego podejścia. Warto jednak podjąć wyzwanie i cieszyć się gustownym wnętrzem na co dzień. Z dodatkami od Vege Home (i przy pomocy koła barw) stworzysz najpiękniejsze kompozycje, które będą budzić zachwyt, ilekroć na nie spojrzysz. Otaczaj się pięknem! Z produktami z oferty Vege Home to łatwe i przyjemne!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło