Jak łączyć kolory we wnętrzu? Zastosuj koło barw!

person Autor: Vege Home list W: SYPIALNIA Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 67

Podstawowa wiedza z zakresu teorii koloru przyda Ci się niemal w każdej dziedzinie, w której ważna jest estetyka! Wiedząc, jak łączyć kolory, wykonasz gustowny makijaż, skomponujesz stylową garderobę i zaaranżujesz olśniewające wnętrza pomieszczeń bez przypadkowych, wprowadzających chaos akcentów kolorystycznych. Przedstawiamy Ci uniwersalny przewodnik po świecie kolorów — koło barw! Jak łączyć kolory, by niezależnie od wyrazistości wpisywały się w spójną kompozycję? Za moment wszystko stanie się jasne!

Stylowo na okrągło — czym jest koło barw, jak łączyć kolory z jego pomocą i dlaczego w ogóle warto się tym zajmować?

Czy to w kwestii ubioru, czy wystroju wnętrz — czasem dobierając kolory  „na oko”, można popełnić błąd, który przesądzi o wrażeniu całości. Zobaczyłaś urocze poduszki w drobne, turkusowe kwiaty? Nie możesz oprzeć się pasiastym, pastelowo-zielonym zasłonom? A może Twoją uwagę przykuły piękne obrusy w czerwono-białą kratę? Nawet jeśli każdy z tych elementów osobno prezentuje się znakomicie, to niekoniecznie odnajdzie się w aranżacji każdego pomieszczenia (nie mówiąc już nawet o połączeniu takich dodatków w jednym wnętrzu!).  Dlatego warto unikać nieprzemyślanych zakupów i przede wszystkim — starać się patrzeć całościowo — strój, makijaż lub wnętrze powinno stanowić spójną kompozycję. Tylko jak to osiągnąć?

By uniknąć kolorystycznego faux pass, wykorzystaj koło barw! To schemat, który pomoże Ci tworzyć piękne, harmonijne i zawsze trafione połączenia kolorystyczne. Wystarczy znać kilka zasad, by po rzuceniu okiem na koło barw wiedzieć, jak łączyć kolory ścian, na tkaninach czy w makijażu, uzyskując najlepsze efekty wizualne.

Jak łączyć kolory? Na początek odrobina teorii

Teoria koloru z całą pewnością stanowi fascynującą i bardzo obszerną dziedzinę wiedzy. Tutaj powiemy Ci jedynie o podstawach, byś bez problemu potrafiła skorzystać z koła barw. Zaczynamy!

Wyróżniamy trzy kolory podstawowe:

- żółty,

- czerwony,

- niebieski.

Kolory podstawowe charakteryzuje to, że nie da się ich uzyskać poprzez zmieszanie innych kolorów. Za to można zmieszać je między sobą, osiągając tzw. kolory pochodne, czyli:

- pomarańczowy (żółty i czerwony),

- fioletowy (czerwony i niebieski),

- zielony (niebieski i żółty).

Dalej. Łącząc kolory podstawowe z pochodnymi, możemy uzyskać dodatkowe barwy:

- magenta (czerwony i fioletowy),

- cynober (czerwony i pomarańczowy),

- bursztynowy (żółty i pomarańczowy),

- indygo (niebieski i fioletowy),

- turkus (niebieski i zielony),

- zieleń wiosenna (zielony i żółty).

A teraz wyobraź sobie, że każdy z tych 12. kolorów wpisujemy w koło. Wyobraź sobie… wielką pizzę! To może nieco frywolne i banalne porównanie, ale całkiem praktyczne i pomocne. Kroisz pizzę najpierw na trzy kawałki, potem każdy z nich na kolejne cztery. 12 powstałych trójkątów stanowi koło. Każdy trójkąt podzielony jest dodatkowo na poziome obszary — brzegi każdego trójkąta są w intensywnym kolorze, a im bliżej środka koła — tym obszary na trójkątach są jaśniejsze. Tak właśnie wygląda koło barw. Jak łączyć kolory na jego podstawie? Podpowiadamy!

.

Koło barw — jak łączyć kolory? Przedstawiamy 3 podstawowe schematy zawsze trafionych połączeń barwnych

Masz już przed oczami koło barw. Ale co dalej? Jak łączyć kolory korzystając z takiego wskaźnika? Można wyróżnić wiele metod, schematów doboru kolorów (na podstawie koła barw), które po prostu musisz zapamiętać. Oto kilka spośród nich:

Schemat monochromatyczny — bezpieczne, sprawdzone zestawienie barwne

Według tej metody łączysz ze sobą kolory z jednej linii od krawędzi koła, do jego  środka. Innymi słowy, zestawiasz barwy znajdujące się na tym samym trójkącie np. mocny odcień turkusu z jasnym, zielonkawym błękitem lub wszelkie odcienie granatu. To bardzo zrównoważone i spokojne zestawienie, które zaprezentuje się dobrze wszędzie, ale z uwagi na jego harmonię, szczególnie dobrze sprawdzi się we wnętrzach przeznaczonych do relaksu (np. w sypialni). 

Oto propozycja zastosowania tego typu połączenia barwnego w sypialni:

- jasne, błękitne ściany;

pościel turkusowa np. modele wyjątkowo dekoracyjne z motywami: przypominającymi egzotyczne wzornictwo, przywodzącymi na mysl najlepsze czasy sztuki ceramicznej lub modele minimalistyczne (np. gładka, szaro-turkusowa pościel z satyny bawełnianej);

poszewki dekoracyjne w ciemnym kolorze turkusu (zielonkawy granat odnajdzie się w takiej stylizacji znakomicie).

.

Schemat dopełniający — dla miłośniczek mocnych wrażeń i kontrastów!

Jeśli lubisz kontrasty, dobieraj kolory znajdujące się na kole barw naprzeciwko — na wprost siebie. Wyobraź sobie linijkę lub po prostu ją przyłóż do koła w taki sposób, by przebiegała przez jego środek. Kolorami dopełniającymi będą więc np. granatowy i pomarańczowy, czerwony i zielony czy bursztynowy i indygo. Tego typu połączenia prezentują się szalenie stylowo, ale też intensywnie i wymagają wyczucia — postaw na nie np. w salonie (w dodatku tylko w części wypoczynkowej). Proponujemy Ci możliwie stonowana wersję tego typu połączenia:

- kolor ścian niech pozostanie w większości jasny, mogą to być np. szarości w połączeniu z jedną granatową ścianą;

- koc w odcieniach pomarańczu, np.  w kolorze cegły;

- inne dodatki, np. dekoracyjne poszewki na poduszki, dobieraj w zależności od koloru sofy, stosując tę samą metodę połączeń na kole barw.

Schemat harmonijny — ponadczasowy styl w najlepszym wydaniu (barwnym)

Nie ukrywamy — to nasz faworyt. Jak łączyć kolory według tego schematu? Zestaw ze sobą trzy sąsiadujące kolory na kole barw, czyli np. granatowy, niebieski (turkusowy) i zielony lub fioletowy, indygo i granat. Naszą propozycją jest dziś salon w wersji harmonijnej z:

- co najmniej jedną granatową ścianą;

- zieloną sofą albo kocem lub narzutą w nasyconych, ciemnych odcieniach zieleni;

dekoracyjnymi poszewkami na poduszki w odcieniach granatu i turkusu.

.

A co z czernią i bielą? Jaki kolor pasuje do szarego? 

Jak zapewne zauważyłaś czarny i biały nie stanowią części koła barw. Wynika to z teorii związanych z pochłanianiem światła. W ogromnym skrócie chodzi o to, że ciemne kolory pochłaniają światło i dlatego prezentują się dobrze głównie w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach. Jeśli zastanawiasz się np. jak łączyć kolory na poddaszu, które z natury do najjaśniejszych przestrzeni nie należy, zainspiruj się schematem achromatycznym (np. z barwną dominantą jednego dodatku), polegającym m.in. na zestawieniu ze sobą różnych odcieni bieli czy szarości.

Jeśli natomiast nurtuje Cię pytanie: jaki kolor pasuje do szarego, to wiedz, że odpowiedzi jest tyle… ile kolorów! Szarości stanowią świetne tło dla innych barw, są stonowane i stylowe. Trzymając się szarej gamy kolorystycznej, możesz ożywić przestrzeń i dodać jej charakteru, wprowadzając do niej element w ulubionym, żywym kolorze.

Jak widzisz, połączenia barwne rządzą się swoimi prawami i wymagają uważnego podejścia. Warto jednak podjąć wyzwanie i cieszyć się gustownym wnętrzem na co dzień. Z dodatkami od Vege Home (i przy pomocy koła barw) stworzysz najpiękniejsze kompozycje, które będą budzić zachwyt, ilekroć na nie spojrzysz. Otaczaj się pięknem! Z produktami z oferty Vege Home to łatwe i przyjemne!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień