Dekoracja stołu wigilijnego — niech zalśni tak jak pierwsza gwiazdka!

person Autor: Vege Home list W: SYPIALNIA Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 46

Gdy na niebie zalśni pierwsza gwiazdka, cała rodzina zasiądzie do stołu, by ze wzruszeniem, jak co roku, połamać się opłatkiem i życzyć sobie tego, co uszczęśliwia. Stwórz szczególną oprawę temu wydarzeniu. Nakrycie stołu wigilijnego oraz to, co się na nim znajdzie nie powinno być przypadkowe — to okazja do wyrażenia troski o najbliższych poprzez przygotowanie niecodziennych, szczególnych potraw i dekoracji, dbałość o tradycję i budowanie ujmującego piękna Świąt Bożego Narodzenia. Zamiast „magii”, podaruj najbliższym autentyczne, realne piękno, którego można doświadczać wszystkimi zmysłami

Z serca, wprost na stół wigilijny — dekoracja, która porusza

Zastanawiasz się co położyć na stół wigilijny prócz 12 potraw? Jakie ozdoby na stół wigilijny podkreślą wyjątkowość tej jedynej w swoim rodzaju wieczerzy? Jeśli wpadasz do Vege Home co jakiś czas i już nas trochę poznałaś, nie zdziwi Cię pewnie fakt, że najlepszym źródłem inspiracji jest według nas natura. W połączeniu z szacunkiem do tradycji i polskiej obyczajowości, inspiracje naturą dają niesamowite efekty, które warto zaprosić do stołu wigilijnego. 

Możliwości nakrycia i dekoracji stołu wigilijnego jest oczywiście bardzo wiele. Pamiętaj, że dbałość o szczegóły oraz estetyczna spójność kompozycji przesądza o wrażeniu całości oraz z pewnością zaowocuje zachwytem domowników i gości, wprowadzając ich w iście świąteczny nastrój. Od czego zacząć? Najlepiej od opracowania koncepcji i sprawdzenia, w jakim stopniu jesteś w stanie ją zrealizować, bazując na tym, co już masz. To niemal ostatni moment na dokupienie poszczególnych elementów dekoracji stołu wigilijnego. 

Obrus na wigilię — punkt wyjścia do tworzenia każdej dekoracji

Nim przedstawimy Ci niezawodne propozycje świątecznej dekoracji stołu z miłością do tradycji i natury w roli głównej, skupmy się na podstawach — jaki obrus na stół wigilijny wybrać? I czy w ogóle jest on konieczny? Jeśli posiadasz stół z litego drewna, który sam w sobie jest spektakularną ozdobą, to w trakcie eleganckich kolacji możesz zrezygnować z obrusa. Wystarczą wtedy serwety (najlepiej z naturalnych tkanin). Jednak specyfika potraw wigilijnych (jak choćby barszcz czerwony czy tłuste przysmaki) stanowi ryzyko zabrudzenia blatu trudnymi do usunięcia plamami. Ponadto stół wigilijny pokryty czystym, uprasowanym obrusem zawsze będzie prezentować się bardziej elegancko.

Praktyczne rozwiązanie stanowi plamoodporny obrus na wigilię. Jego wielkość zależy oczywiście od wymiaru stołu — tkanina powinna swobodnie zwisać z blatu, nie dotykając jednak kolan biesiadników. W kwestii koloru często wygrywa klasyczna, śnieżna biel lub jej cieplejsze odcienie np. écru. Wartą rozważenia opcją jest też obrus w szmaragdowym odcieniu zieleni lub w kolorze nasyconej, ciemnej czerwieni. W takim przypadku postaw np. na złote dodatki, czy motywy na zastawie. 

Tradycyjny stół wigilijny. Biało-srebrny szyk pachnący igliwiem

Stół wigilijny utrzymany w bieli i srebrze to propozycja uniwersalna, wyważona i elegancka. Biel obrusu gustownie komponuje się ze srebrem dodatków, sztućców czy motywów na zastawie. By utrzymać dekorację stołu wigilijnego w subtelnym, urokliwym klimacie, możesz włączyć do dekoracji np. wąski, podłużny obrus w gwiazdki i śnieżynki, kładąc go na środku stołu. By nieco przełamać klasyczny i wytworny wydźwięk biało-srebrnej dekoracji, możesz dodać jej charakteru, wprowadzając ozdoby na stół wigilijny w wybranym, mocnym kolorze. W roli dominant barwnych świetnie sprawdzą się choćby ustawiane przy każdym nakryciu małe stroiki z kolorowej bombki i zawiązanej na kokardkę wstążki, serwetki na stół wigilijny lub bieżniki w jednolitym kolorze. 

Biało-srebrny stół wigilijny idealnie dopełnią świeże gałązki choinki, które możesz ułożyć na każdym talerzu oraz bożonarodzeniowy wianek z choinki i gwiazdy betlejemskiej na środku stołu. Do tego świece na świecznikach i koniecznie — sianko pod obrusem.

Stół wigilijny — dekoracja w stylu Vege Home

Z dodatkami od Vege Home jesteś w stanie stworzyć różnorodne pod względem stylu dekoracje świątecznego stołu — od eleganckiej klasyki ze zmysłową nutą natury po kompozycje nieszablonowe, w których wytworność często ustępuje miejsca naturalnej swobodzie. Nasza pierwsza propozycja nawiązuje do tradycyjnego, zawsze aktualnego szyku. Druga natomiast reprezentuje nieco bardziej frywolny, ale równie efektowny i urokliwy styl.

Do obrusu w ciepłych odcieniach bieli, dodaj stonowane, zielone serwety. Ustaw na nich np. porcelanową, kremową zastawę, nie zapominając o pustym, gotowym na przyjęcie przybysza miejscu przy stole. Ozdoby wykonaj z papieru (np. trójwymiarowe gwiazdki), szyszek, orzechów, lasek cynamonu i wanilii, jutowego sznurka i naturalnych gałązek choinki. Świece nie muszą stać na świecznikach, tym bardziej że w tę koncepcję najpełniej wpiszą się te niższe, grubsze modele (ważne by były wykonane z naturalnego wosku). 

Jeśli to możliwe, zawieś nad stołem duży stroik (najlepiej przymocować go do konstrukcji żyrandola), wykonany oczywiście z gałązek choinki, innych roślin i naturalnych ozdób. Całość dopełnij zrobionymi z kartonu winietkami. 

A gdy ozdobisz już stół wigilijny, wyczekując pierwszej gwiazdki na niebie…

…zatrzymaj się na moment. Złóż życzenia osobie, która była, jest i będzie z Tobą przez całe życie. I wiesz już, czego sobie życzysz?

W tym miejscu życzymy Ci — nasz drogi Czytelniku i droga Czytelniczko — wszystkiego, co sprawia, że jesteś szczęśliwym Człowiekiem. Zdrowia, bez którego najprostsze plany zmieniłyby się w nieosiągalne marzenia. Spokoju, który pozwala docenić to, co się ma. Wszystkiego, co dobre i tego, co dobrym dopiero się okaże.

Dając się unieść przedświątecznej zadumie, snujemy refleksje i życzenia… Bądźmy dla siebie dobrzy. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli.  Popatrzmy na siebie z wyrozumiałością i niecodzienną czułością. Podrapmy psa za uchem i podziękujmy mu za każde merdanie ogonem, które sprawia, że każdy powrót do domu rośnie do rangi wzniosłego wydarzenia.

W każdej plamie na wigilijnym obrusie (jeśli już się zdarzy!) dostrzeżmy ślad obecności ukochanej osoby i pamiętajmy, że nie ważne, by mieć złotą zastawę — ważne, by mieć co najmniej dwa nakrycia do umycia.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień