Aranżacje salonu ze sztukaterią w roli głównej

person Autor: Vege Home list W: SALON Opublikowane: comment Komentarze: 0 favorite Polubienia: 408

Jednym z elementów wystroju, który po latach wrócił na pierwsze strony wnętrzarskich magazynów jest sztukateria. Jej nowoczesna odsłona zachwyca niemal każdego konesera dobrego stylu. Tylko jak stworzyć piękną przestrzeń salonu ze sztukaterią w roli głównej? Z czym ją zestawić, aby uzyskać najlepsze wizualne efekty? Dziś kładziemy na tapet sztukaterię - prawdziwy hit wśród wnętrzarskich trendów.

Sztukateria w salonie - zawiła droga z wnętrz pałaców do nowoczesnych i modnych mieszkań

Czy wiesz, że sztukateria obecna jest we wnętrzarstwie od czasów starożytnych? Przeżywała swój dosłowny renesans właśnie w tej epoce, by święcić triumfy w strojnym baroku. To pewnie dlatego kojarzona jest z wnętrzami dostojnych pałaców, eleganckich i wytwornych kamienic czy pełnych bogactwa dworków. Po chwili chwały w ostatnich dekadach wieku XX, sztukateria zniknęła z katalogów pożądanych dekoracji, lądując na półce skojarzeń z kiczem. Powróciła w iście nowoczesnej odsłonie, inspirując dekoratorów na całym świecie!

Choć sztukateria nadal wielu osobom kojarzy się ze stylem klasycznym lub glamour, wystarczy zobaczyć choć kilka współczesnych aranżacji z elementami dekoracji tego typu, by przekonać się jak bardzo do twarzy sztukaterii z nowoczesnością. Jak uzyskać najlepsze efekty (nie tylko) wizualne?

.

Nowoczesna sztukateria - sztuka detalu z całą paletą funkcjonalności

Sztukateria to element dekoracyjny, charakteryzujący się wypukłą, czasem niemal trójwymiarową formą. Najczęściej zdobił styk ścian i sufitów lub stanowił wyrazisty dekor wokół zwieńczenia lampy. Dziś, najchętniej stosowany jest na powierzchni ścian, w centralnym ich punkcie lub do wysokości ok. jednej trzeciej ściany, ale również - przy suficie i przy podłodze oraz wokół drzwi i okien. 

Choć ornamenty z motywami roślinnymi nadal należą do chętnie wybieranych, to są stosowane raczej oszczędnie, ustępując miejsca formom geometrycznym lub finezyjnie się z nimi łącząc.

Dekoracyjna sztukateria spełnia też niejednokrotnie praktyczne funkcje - listwy przysufitowe maskują nierówności i pęknięcia w miejscu łączenia połaci sufitu ze ścianą, z powodzeniem zasłonią też stary karnisz. Niekwestionowaną zaletą sztukaterii przy suficie jest możliwość dyskretnego wprowadzenia listwy oświetleniowej, która nada klimatu całemu wnętrzu. Sztukateria przy podłodze może natomiast zamaskować np. elementy instalacji!

.

Sztukateria w salonie - najlepsze pomysły na wykorzystanie potencjału jej piękna

Współczesne aranżacje salonów ze sztukaterią w roli głównej, najczęściej łączą ten element z wyrazistą kolorystyką ścian. Elementy sztukaterii pozostają wtedy często białe, tworząc elegancki kontrast np. z antracytem, głęboką szmaragdową zielenią lub jasnym, ale mocnym beżem. Sufit i ściany ze sztukaterią mogą też w całości pozostać w bieli - to rozwiązanie prezentuje się równie znakomicie. 

O ile wprowadzenie sztukaterii często wiąże się z łatwym i sprawnym montażem, a więc szybką zmianą wystroju, o tyle ciężej wymienić meble. Jeśli nie planujesz aktualnie wymiany mebli - wystrój salonu ze sztukaterią dopełnisz odpowiednim doborem dodatków!

Gustowne dodatki - salon ze sztukaterią na ścianach

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na sztukaterię w ormie listew przypodłogowych lub/i podsufitowych, czy potraktujesz ten element z rozmachem i zaprosisz go na większe przestrzenie ścian - dodatkami jesteś w stanie wyczarować zachwycającą estetycznie całość:

jeśli zasłaniasz sztukaterią karnisze, a na ścianach salonu dominuje biel - możesz wprowadzić do wnętrza zasłony (nawet te “cięższe”), np. w kolorze grafitowym. Koniecznie rozważ też montaż oświetlenia na taśmie, które łatwo zamontujesz po wewnętrznej stronie listwy dekoracyjnej;

najlepiej, by meble wypoczynkowe w salonie ze sztukaterią pokryte były mięsistą tkaniną (np. zamszem) w głębokim kolorze. Jeśli zdecydujesz się zostać przy posiadanych meblach wypoczynkowych, dokonaj ich metamorfozy przy pomocy narzuty lub koca! Biel lub szarości (szczególnie te ciemne) na ścianach, rozświetlisz np. futrzaną narzutą w aromatycznym kolorze musztardowym. Do tego poduszki w czerni lub szarościach i salonowa rewolucja gotowa!

estetycznym nawiązaniem do dominującego motywu zdobniczego sztukaterii będą poduszki. Postaw na modele w kolorze jednolitym, ale z tłoczeniami (świetnie sprawdzą się uniwersalne i ultra modne odcienie szarości - zarówno w wersji kwiatowej, jak i geometrycznej). Taki akcent dekoracyjny najlepiej będzie się komponował z prostą, gładką powierzchnią narzuty.

.

Opcji na aranżację salonu ze sztukaterią w roli głównej jest wiele - najważniejsze, że ten wdzięczny element dekoratorski wrócił do łask i zdobi nawet najbardziej nowoczesne wnętrza. Z dodatkami od Vege Home wyczarujesz najpiękniejsze przestrzenie, które podkreślą Twój niepowtarzalny styl - również z pikanterią sztukaterii na pierwszym planie.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło