Alergia na roztocza - sposoby na pozbycie się roztoczy z łóżka

Opublikowano przez: Vege Home w: Category 1 On: Comment: 0 Hit: 214

Pościel to jedno z miejsc, w których roztocza “czują się” najlepiej. A przecież to nasze królestwo, w którym podczas snu spędzamy dziennie przeciętnie 8 godzin. To oznacza, że osoby borykające się z alergią przez 1/3 doby mają kontakt z alergenem, a osoby zdrowe narażone są na rozwój tej dolegliwości. Jak pielęgnować pościel, aby pozbyć się roztoczy kurzu oraz w jaki sposób można zabezpieczyć łóżko, by cieszyć się zdrowym snem?

Małe, lecz szkodliwe

Nie są widoczne, ale znajdują się wszędzie, gdzie jest kurz - w dywanach, kocach, materacach oraz pościeli. To właśnie tam roztocza mają najdogodniejsze warunki do rozwoju, czyli temperaturę powyżej 20 stopni C oraz wysoką wilgotność (60-80 proc.). Ich rozwojowi służy niestety nasza obecność, bo organizmy te żywią się złuszczonym naskórkiem, a tego tracimy ok. 1,5 g w trakcie snu. Ponadto roztocza szybko się rozmnażają, zwłaszcza w okresie jesiennym, a zimą wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, rozpadają się i unoszą w powietrzu, co także jest szkodliwe.

Te mikroskopijne organizmy potrafią wyrządzić wiele szkód. Przede wszystkim prowadzą do rozwoju alergii lub nasilenia się objawów u osoby już uczulonej. Efektem tego są napady kaszlu, duszności, nieżyt nosa, swędzenie skóry oraz zapalenie spojówek bądź problemy skórne (łuszczenie, atopowe zapalenie).

Walka z roztoczami

Możemy próbować pozbyć się ich na własną rękę np. poprzez częste sprzątanie i odkurzanie łóżek, regularną zmianę poszewek, pozbycie się z sypialni dodatkowych materiałów (np. dywanów) oraz rzeczy, na których gromadzi się kurz. Do tego dochodzi częste wietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy oraz wystawianie kołder i poduszek na mróz (roztocza “nie lubią” temperatur poniżej 0°C). Źle działa na nie też światło słoneczne oraz specjalne środki antyalergiczne do prania pościeli. Najlepiej prać poszewki raz w tygodniu, a co pół roku same kołdry i poduszki - w temperaturze 60 stopni C. Ponadto wskazane jest, aby alergicy używali pościeli bawełnianej, z jak najmniejszą domieszką pigmentów barwiących, którą można prać w wyższej temperaturze. Oprócz tego należy prać inne elementy, które znajdują się w sypialni, czyli np. koce czy maskotki, jeżeli problem dotyczy dziecięcego pokoju.

Pościelą w roztocza

Lepiej zapobiegać niż leczyć - ta maksyma dotycząca profilaktyki zdrowotnej dotyczyć powinna również tego, jak dbamy o swoją sypialnię. Zdrowy sen to przecież jeden z fundamentów zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego trzeba zapobiegać rozwojowi roztoczy w materacach i poszewkach. Najważniejsze zmiany powinny dotyczyć samego posłania. Jeżeli mamy w domu alergika, niezbędny jest antyalergiczny ochraniacz na materac, który dodatkowo będzie przyjazny dla skóry oraz odporny na zabrudzenia. Poza tym warto wybrać taki, który można regularnie prać w temperaturze 60°C.

Kolejny krok to wybór pościeli, która jest nieprzyjazna dla tych mikroorganizmów. Dla alergików nie są wskazane pościele z wełny lub pierza, lecz np. antyalergiczne kołdry Hollofil Allerban z czynnikiem, który skutecznie chroni przed rozwojem roztoczy i jako integralna część włókna, chroni pościel nawet po wielu praniach. Na uwagę zasługują też naturalne antyalergiczne kołdry bambusowe, które tworzą środowisko nieprzyjazne dla rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i również roztoczy. Mało tego, materiał i struktura kołder bambusowych pozwala na swobodny przepływ powietrza, a więc nie zatrzymuje ona wilgoci, która sprzyja roztoczom.

Podobnie jest w przypadku poduszek antyalergicznych. W walce z alergią i jej objawami z pewnością pomogą włókna Hollofil Allerban i Comforel Allerban, które są swego rodzaju tarczą ochronną, jeżeli chodzi o namnażanie się nie tylko roztoczy, ale również grzybów i pleśni. Oprócz tego są one wytrzymałe na zagniecenia i przepuszczające powietrze.

Innym sposobem na wyeliminowanie roztoczy z sypialni jest spray na kurz i roztocza, który można stosować nie tylko do mebli, ale także pościeli, materaca, czy całego łóżka.

Komentarze

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło